USA: pierwsze przypadki małpiej ospy

0
619
Fot. REUTERS
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

W Ameryce odnotowano dwa przypadki małpiej ospy: w Massachusetts i w Nowym Jorku. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wirus rozprzestrzenia się poprzez bliski kontakt z ludźmi, zwierzętami lub materiałami zakażonymi wirusem. Wnika on do organizmu przez uszkodzoną skórę, drogi oddechowe, oczy, nos i usta. Do przeniesienia wirusa z człowieka na człowieka może dojść również przez kropelki oddechowe.

Według CDC małpią ospę wywołuje wirus należący do tej samej rodziny co ospa wietrzna. Jak wynika z obserwacji poczynionych w Afryce może zabić nawet 1 na 10 osób, które zachorują na tę chorobę.

WHO zwraca uwagę, że chociaż sam wirus nie należy do chorób przenoszonych drogą płciową, najnowsza fala zachorowań rozprzestrzeniła się właśnie w dużym stopniu w ten sposób.

Przebywający w Japonii prezydent Joe Biden mówił w poniedziałek, że szczepionka przeciwko ospie wietrznej jest skuteczna też w przypadku małpiej, a Ameryka ma jej wystarczająco dużo, aby poradzić sobie z ewentualnym prawdopodobieństwem wystąpienia problemu.

– Nie sądzę, żeby to było tak niepokojące, jak w przypadku koronawirusa. (…) Ale myślę, że ludzie powinni być ostrożni – przestrzegał przywódca USA.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!