USA: strażacy walczą z wielkim pożarem w Nowym Meksyku

0
147
Fot. mailtribune.com
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

W amerykańskim stanie Nowy Meksyk na wschód od Santa Fe ponad 2 tysiące strażaków walczy z pożarem. Dotychczas spłonęło tam niemal 300 tysięcy akrów terenu.

To największy obecnie pożar w Stanach Zjednoczonych. Dotychczas opanowano 26 procent żywiołu. Akcję utrudniają silny wiatr, wysokie temperatury i niska wilgotność powietrza.

Mieszkańcom hrabstw San Miguel, Mora, Taos i Colfax polecono pozostać w stanie wysokiej gotowości ze względu na aktualizacje dotyczące ewakuacji i zamknięcia dróg. Wcześniej ewakuowano kilka wsi, którym zagrażał ogień, w sumie w całym stanie to kilkanaście tysięcy ewakuowanych gospodarstw domowych.

W poniedziałek pożar Calf Canyon-Hermits Peak stał się największym w historii stanu Nowy Meksyk. W ubiegłym miesiącu dwa pożary połączyły się w jeden wielki. 

Pożar Whitewater-Baldy Fire z 2012 roku, również początkowo składający się z dwóch mniejszych pożarów, objął powierzchnię niemal 298 tysięcy akrów.

Prezydent Joe Biden uznał formalnie, że w Nowym Meksyku doszło do stanu klęski żywiołowej, co zapewnia obszarom walczącym z pożarem środki finansowe.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!