Narodowy Komitet Partii Republikańskiej wycofał się z udziału w organizacji debat telewizyjnych

0
Debata
Fot. Reddit
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Narodowy Komitet Partii Republikańskiej (RNC) wycofał się z udziału w organizacji prezydenckich debat telewizyjnych. W oświadczeniu przewodnicząca RNC Ronna McDaniel powiedziała, że komisja „jest stronnicza i odmówiła wprowadzenia prostych i zdroworozsądkowych reform, aby zapewnić uczciwe debaty, w tym prowadzenie debat przed rozpoczęciem głosowania i wybór moderatorów, którzy nigdy nie pracowali dla kandydatów na najwyższy urząd w państwie”.

Niedochodowa Commission on Presidential Debates powstała w 1987 roku i od tego czasu zarządza debatami prezydenckimi w wyborach powszechnych. W jej skład wchodzą przedstawiciele zarówno partii demokratycznej, jak i republikańskiej.

Wycofanie się RNC z organizacji debat prezydenckich nastąpiło po wcześniejszych ostrzeżeniach o podjęciu takiej decyzji. W czerwcu 2021 roku McDaniel wysłała list do komisji, w którym przedstawiła kilka skarg na temat jej funkcjonowania, o których wcześniej mówił były prezydent USA Donald Trump w czasie przebiegu debat w 2020 roku. W styczniu tego roku Ronna McDaniel wysłała kolejne pismo, grożąc w nim wycofaniem kandydatów republikańskich z uczestniczenia w debatach sponsorowanych przez komisji do czasu zmian zasad jej działalności.

Decyzje CPD w czasie kampanii prezydenckiej w 2020 roku wywołały oburzenie Donalda Trumpa. Komitet wyborczy ówczesnego prezydenta narzekał na wybranych moderatorów debat oraz wprowadzenie zmian formy spotkań i obowiązujących zasad, w tym wyciszania mikrofonu każdego kandydata podczas debaty końcowej.

RNC opowiedział się za szeregiem zmian w komisji, w tym za wprowadzeniem limitów kadencji jej zarządu i zakazaniem członkom wygłaszania publicznych komentarzy na temat jakichkolwiek kandydatów. McDaniel domagała się również większego wpływu na to, jak dziennikarze prowadzą debaty, prosząc jednocześnie komisję o „przejrzyste kryteria wyboru moderatorów debaty, które dyskwalifikują osoby, które mają widoczny konflikt interesów z powodów osobistych lub zawodowych”.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!