USA: w marcu więcej miejsc pracy, bezrobocie spadło do poziomu sprzed pandemii

0
324
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

W marcu w Stanach Zjednoczonych powstało ponad 430 tysięcy nowych miejsc pracy a bezrobocie spadło do poziomu sprzed pandemii. Tak wynika z najnowszych danych amerykańskiego Departamentu Pracy. Według prezydenta Joe Bidena amerykańska gospodarka ma się bardzo dobrze.

Według danych Departamentu Pracy marzec był jedenastym z rzędu miesiącem, w którym liczba nowych miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych wzrosła o ponad 400 tysięcy. Od stycznia ubiegłego roku w USA powstało 7 milionów 900 tysięcy nowych miejsc pracy a bezrobocie spadło z 6,4 do 3,6%. 

Komentując te dane Joe Biden chwalił się, że tak szybkiej poprawy sytuacji na rynku pracy nie notowano w na początku kadencji żadnego prezydenta. “Jest oczywiste, że Ameryka wróciła do pracy. To dobra wiadomość dla milionów amerykańskich rodzin, którym lepiej sie powodzi i które zyskały godność z posiadania pracy” – mówił Biden podczas wystąpienia w Białym Domu. 

Prezydent USA przekonywał, że poprawa sytuacji na rynku pracy złagodzi zakłócenia w łańcuchu dostaw co zmniejszy presję inflacyjną. Biden przypomniał, że podjął decyzję o uwolnieniu z rezerw paliwowych USA 180 milionów baryłek ropy naftowej i wyraził przekonanie, że państwa skupione Międzynarodowej Agencji Energetycznej podejmą wkrótce podobne kroki. 

Z innych informacji wynika, że 4 miliony 400 tysięcy Amerykanów zrezygnowało w lutym z pracy. Najwięcej pracowników zrezygnowało z pracy w handlu detalicznym i produkcji, a najmniej w finansach i ubezpieczeniach.

W lutym firmy amerykańskie poszukiwały 11,3 miliona pracowników. Zgodnie z opublikowaną we wtorek ankietą z Biura Statystyk Pracy, na każdego poszukującego pracy Amerykanina dostępnych było nieco poniżej 1,8 stanowisk. Najwięcej dostępnych miejsc pracy było w sztuce, rozrywce i rekreacji, edukacji oraz w urzędach federalnych. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!