Rzecznik Pentagonu: nie ma planów, by wojska USA weszły na Ukrainę

0
528
Pentagon
Fot. Anadolu Agency
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Rzecznik Pentagonu John Kirby, pytany o możliwe wykorzystanie wojsk amerykańskich stacjonujących w Polsce w przypadku rozpoczęcia inwazji rosyjskiej na Ukrainę, oświadczył, że nie ma planów, by żołnierze USA byli przerzuceni na teren tego kraju. Przypomniał, że jest to zgodne z deklaracją prezydenta Joe Bidena. 

John Kirby poinformował natomiast, że w razie konieczności żołnierze z amerykańskiej 82. Dywizji Powietrznodesantowej, będą pomagać w zapanowaniu nad falą uchodźców. 

“Tak jak zapowiadaliśmy, jeden z kontyngentów będzie, jeśli pojawi się taka potrzeba, pomagać w ewakuacji po polskiej stronie granicy. Jeśli ludzie będą przechodzić przez granicę, będą potrzebowali pomocy. Nie ma takich zamiarów, nie ma planów przemieszczenia tych wojsk na Ukrainę. Zostali wysłani do Polski i w Polsce pozostaną”- mówił rzecznik Pentagonu John Kirby podczas spotkania z dziennikarzami. 

W ostatnich dniach decyzję o rozmieszczeniu w Polsce dodatkowych sił podjęły Stany Zjednoczone oraz Wielka Brytania. Chodzi o niemal 5 tysięcy żołnierzy amerykańskich i 350 żołnierzy brytyjskich.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!