USA: inflacja na koniec roku wyniosła 7 procent

0
258
inflacja usa gospodarka
Fot. WBBJ-TV
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Inflacja w Stanach Zjednoczonych wyniosła na koniec ubiegłego roku 7 procent. To najwyższy wzrost cen konsumpcyjnych w USA od początku lat osiemdziesiątych. Dane na temat inflacji podało Biuro Statystyczne amerykańskiego Departamentu Pracy. 

Według danych rządu federalnego, w grudniu inflacja wyniosła pół procent w stosunku do listopada. Dało to 7-procentowy wzrost cen konsumpcyjnych za ostatnie 12 miesięcy – najwyższy od 1982 roku. Bez uwzględnienia wzrostu cen paliw roczna inflacja wyniosła 5,5 procent. Największy wzrost cen dotyczy materiałów, mebli i używanych samochodów. Ich ceny wzrosły w ciągu roku o 37 procent. Wzrost cen aut wynika z ograniczenia produkcji nowych aut, związanego z niedoborem półprzewodników. Jako jedną z przyczyn wysokiej inflacji eksperci wskazują też na związane z pandemią zakłócenia w łańcuchu dostaw przy bardzo wysokim popycie ze strony konsumentów.

Początkowo amerykański bank centralny oraz administracja Joe Bidena przewidywały spowolnienie wzrostu cen w drugiej połowie roku. I choć amerykańska gospodarka rozwija się szybko, a bezrobocie spadło do 3,9 procent, to popandemiczne turbulencje utrzymały się, a ceny nadal szły w górę. 

W ubiegłym tygodniu prezes Zarządu Rezerwy Federalnej Jerome Powell powiedział, że bank centralny USA jest przygotowany na podniesienie ceny pieniądza, jeśli inflacja nie spowolni. Powell wyraził jednak przekonanie, że w tym roku zakłócenia w łańcuchu dostaw powinny ustąpić, co zmniejszy presje inflacyjną.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!