W USA spada bezrobocie

0
212
rynek pracy praca Jobs usa unemployment
Fot. MarketWatch
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Ubiegły rok amerykańska gospodarka zakończyła rekordowym wzrostem liczby miejsc pracy – ponad 6 milionów. Według najnowszych danych Departamentu Pracy, bezrobocie w Stanach Zjednoczonych spadło poniżej 4 procent.

W grudniu w USA przybyło 200 tysięcy nowych miejsc pracy, czyli mniej niż w poprzednich miesiącach. Amerykanie skorzystali jednak z wcześniejszych ofert i bezrobocie spadło do 3,9 procent. Jeszcze rok temu wskaźnik bezrobocia przekraczał 9 procent. W całym 2021 roku w amerykańskiej gospodarce powstało 6 milionów 400 tysięcy nowych miejsc pracy. W ostatnim kwartale wzrost PKB w Stanach Zjednoczonych wyniósł 7 procent, poprawiały się nastroje konsumentów i rosły pensje Amerykanów. Problemem jest jednak wysoka inflacja i wzrost cen paliw. 

Eksperci obawiają się jednak skutków kolejnej fali pandemii koronawirusa. Każdego dnia w USA stwierdza się ponad 600 tysięcy nowych przypadków COVID-19, przede wszystkim wariantem omikron. Może to się odbić na kondycji sektora turystycznego oraz pogłębić zakłócenia w łańcuchu dostaw. Prezydent Joe Biden wykluczył zamknięcie gospodarki z powodu wzrostu liczy infekcji.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!