USA: sąd zablokował kary dla żołnierzy, którzy odmówili szczepień

0
671
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Sąd federalny zakazał amerykańskiej marynarce wojennej karania żołnierzy, którzy odmówili szczepienia przeciwko COVID-19. Sędzia uznał, że żołnierze mają prawo domówić szczepień z powodów religijnych.

Pozew w tej sprawie złożyło 35 członków morskiej jednostki specjalnej Navy SEALs. Żołnierze twierdzili, że obowiązek szczepień narusza ich prawo do swobodnego praktykowania religii. Marynarka Wojenna odmówiła uznania ich argumentów i zagroziła konsekwencjami, jeżeli nie przyjmą szczepienia.

Teksański sędzia Reed O’Connor przyznał rację wojskowym. W uzasadnieniu do wyroku stwierdził, że pandemia COVID-19 nie daje rządowi prawa do naruszania wolności zapisanych w amerykańskiej konstytucji. Powołał się przy tym na pierwszą poprawkę, która gwarantuje obywatelom USA wolność religijną.

Marynarka Wojenna nie skomentowała dotychczas tej sprawy. Przepisy wprowadzające w Stanach Zjednoczonych obowiązek szczepień dla żołnierzy były kilkukrotnie zaskarżanych w sądach, ale to pierwszy raz, kiedy sędzia przychylił się do ich ograniczenia.

Według akt sądowych zgromadzonych w sprawie, ponad 99 procent personelu amerykańskiej marynarki wojennej pełniących służbę czynnaą jest w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!