USA: Medale honoru dla amerykańskich żołnierzy służących w Iraku i Afganistanie

0
361
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Prezydent USA Joe Biden wyróżnił Medalami Honoru trzech amerykańskich żołnierzy służących w Iraku i Afganistanie. Dwóch z nich otrzymało odznaczenia pośmiertnie. Wręczając medale prezydent USA odnotował współpracę jednego z odznaczonych z polskimi żołnierzami podczas obrony bazy w Afganistanie.

Podczas ceremonii w Białym Domu prezydent Joe Biden mówił o wyjątkowej odwadze nagrodzonych Medalami Honoru i długu wdzięczności jaki Amerykanie mają wobec swoich żołnierzy. „Jako naród mamy wiele obowiązków ale jeden z nich jest święty. Właściwe przygotować i wyposażyć tych, których wysyłamy do walki a także dbać o nich i ich rodziny. To zobowiązanie nigdy nie wygasa” – mówił prezydent USA.  Wśród nagrodzonych medalami honoru byli dwaj żołnierze, którzy ponieśli śmierć podczas misji – sierżant Alwyn Cashe, który zginał w Iraku w 2005 roku oraz sierżant Christopher Celiza, który zmarł od obrażeń odniesionych w 2018 roku w Afganistanie. 

Medalem Honoru otrzymał również starszy sierżant Earl Plumlee, który w 2013 roku uczestniczył w obronie bazy w Ghazni w Afganistanie przed atakiem Talibów. „Starszemu sierżantowi Plumlee udało się zorganizować wraz z trzema polskimi żołnierzami skuteczną obronę bazy, oczyścić teren i przyjąć pozycje obronne” – mówił prezydent USA.  

Medal Honoru to najwyższe odznaczenie wojskowe w Stanach Zjednoczonych. Przyznawane jest formalnie przez Kongres po rygorystycznej procedurze weryfikacji a wręczane przez prezydenta USA. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!