Joe Biden podczas wystąpienia na sesji ONZ

0
476
Fot. United Nations
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Podczas wystąpienia na 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych prezydent Joe Biden zadeklarował zaangażowanie Stanów Zjednoczonych na świecie i podkreślił wagę sojuszu z Europą. Biden wezwał do globalnej jedności w walce z Covid, zmianami klimatu i rosnącymi wpływami autorytarnych krajów takich jak Chiny i Rosja.

W pierwszym swoim wystąpieniu na forum ONZ Joe Biden przekonywał, że wycofanie wojsk amerykańskich Afganistanu nie oznacza, że Stany Zjednoczone zmniejszają zaangażowanie na świecie. „Dziś największych problemów nie da się rozwiązać za pomocą siły militarnej. Bomby i kule nie obronią przed wirusem i jego wariantami. Do tego potrzebna jest nauka i wola polityczna” – mówił Biden

Prezydent USA wskazał na fakt, że po raz pierwszy od 20 lat Ameryka nie jest zaangażowana w żadną wojnę. „Kończymy okres nieustających wojen ale otwieramy nową erę nieustającej dyplomacji” – mówił Biden. Mówiąc o sojuszach prezydent USA na pierwszym miejscu wymienił NATO i Europę. „Potwierdziliśmy nasze święte przywiązanie do zobowiązań wynikających z Artykułu V.

Wznowiliśmy zaangażowanie z Unia Europejską – naszym fundamentalnym partnerem wobec wyzwań jakie stoją przed światem” – oświadczył. Biden zapowiedział, że Stany Zjednoczone będą stawać w obronie słabszych krajów przed próbami zmian ich granic przez potężniejszych sąsiadów czy szantaż ekonomiczny. Zaznaczył jednak, że nie dąży do nowej Zimnej Wojny. 

W otwarciu debaty generalnej ONZ wziął udział prezydent Andrzej Duda, który w ciągu dnia odbędzie szereg spotkań dwustronnych i spotka się z dziennikarzami na konferencji prasowej. W nocy czasu polskiego polski prezydent wygłosi przemówienie na forum ONZ.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!