USA: prezydent Joe Biden o ewakuacji z Afganistanu

0
759
Joe Biden
Fot. The Verge
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Prezydent Joe Biden ogłosił, że Stany Zjednoczone podtrzymują zamiar zakończenia ewakuacji Amerykanów z Afganistanu do 31 sierpnia. Wobec obaw i wątpliwości ze strony doradców i sojuszników z krajów G7, amerykański prezydent zlecił swej administracji przygotowanie planów na wypadek przedłużenia operacji. 

Według Pentagonu, zakończenie ewakuacji oznacza wycofanie wszystkich wojsk Stanów Zjednoczonych z Afganistanu. Obecnie w Kabulu znajduje się 6 tysięcy żołnierzy USA oraz ciężki sprzęt. Zachowanie terminu 31 sierpnia zapoczątkowałoby wycofywanie tych sił z końcem bieżącego tygodnia. 

31 sierpnia jest nieformalnym ultimatum wyznaczonym przez przywódców talibów. Utrzymują oni, że nie będą respektować rozejmu i obecności wojsk USA po tej dacie. Administracja USA nie jest w stanie określić, czy groźby są realne.

Komunikat prezydenta Bidena oraz brak konferencji prasowej spotkały się z krytyką. Adam Schiff, przewodniczący komisji ds. wywiadu w Kongresie z Partii Demokratycznej, oświadczył wcześniej, że nie widzi możliwości dotrzymania tego terminu. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!