USA – Biały Dom: wizyta premiera Iraku

0
317
Biały Dom USA
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Na początku wizyty premiera Iraku Mustafy al-Kadhimiego w Białym Domu prezydent USA Joe Biden zapowiedział, że formalnie zakończy misję bojową w tym kraju do końca roku, a wojska USA będą pełnić tam tylko rolę doradczą i szkoleniową.

Obecnie w Iraku stacjonuje około 2,5 tysiąca amerykańskich żołnierzy. Biden nie odpowiedział wprost na pytanie, ilu żołnierzy USA pozostanie w kraju pod koniec roku, kiedy misja ma się zakończyć. Prezydent USA ogłosił też wysłanie do Iraku pół miliona dawek szczepionek przeciwko Covid-19 firmy Pfizer oraz zapowiedział rozszerzenie partnerstwa z Irakiem w kilku obszarach, w tym opieki zdrowotnej, klimatu i energii. Biden wyraził nadzieję, że w październiku w Iraku odbędą się wybory parlamentarne z udziałem międzynarodowych obserwatorów.

„Popieramy umacnianie demokracji w Iraku i zależy nam na tym, aby wybory odbyły się w październiku” – powiedział Joe Biden. „Jesteśmy również zaangażowani w naszą współpracę w zakresie bezpieczeństwa, naszą wspólną walkę z ISIS. Ma to kluczowe znaczenie dla stabilności regionu, a nasza współpraca w zakresie zwalczania terroryzmu będzie kontynuowana, nawet gdy przejdziemy do nowej fazy wzajemnych stosunków rozmawiać” – dodał prezydent USA.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!