USA – Microsoft: Pentagon rezygnuje z 10-letniego kontraktu technologicznego na “chmurę wojskową”

0
604
microsoft cloud chmura
Fot. WIRED
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Pentagon poinformował, że rezygnuje z kontraktu technologicznego na “chmurę wojskową”, który półtora roku temu wygrał Microsoft. 10-letni kontrakt był wart 10 miliardów dolarów i został zawarty mimo sprzeciwu Amazona.

W oświadczeniu Departamentu Obrony przekazano, że kontrakt na wojskową chmurę nazywaną planem JEDI, czyli Joint Enterprise Defense Infrastructure, zostanie anulowany, gdyż nie spełnia jego potrzeb. Microsoft może się ubiegać o rekompensatę za anulowany kontrakt.

Departament Obrony poinformował, że ma się rozpocząć proces przetargowy dla wielochmurowego programu dla wielu dostawców. Jak przekazano, kontrakt mogą jednak zrealizować i Amazon, i Microsoft, gdyż w oczach Pentagonu są jedynymi podmiotami zdolnymi do spełnienia wymagań Departamentu. W grze wciąż pozostają firmy Oracle Corp, Google Alphabet Inc i IBM Corp.
Wojskowa chmura miała opierać się na sztucznej inteligencji. Miała poprawić zdolność planowania i prowadzenia działań wojennych. Ułatwiona miała być też wymiana informacji między wojskowymi. 

W październiku 2019 roku przedstawiciele Pentagonu wskazywali, że możliwości obliczeniowe “war cloud” mają pomóc USA w analizie danych zbieranych przez samoloty zwiadowcze, przewidywaniu, kiedy wykorzystywany sprzęt będzie wymagał konserwacji, a także w przyspieszeniu komunikacji, gdy dojdzie do spowolnienia połączeń satelitarnych i światłowodowych.

Półtora roku temu o kontrakt na program JEDI walczyły największe firmy technologiczne z USA. Pierwotnie wykonawca programu miał być ogłoszony w sierpniu 2019 roku, jednak na kilka tygodni przed zakończeniem procesu przetargowego ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump zawiesił go i polecił ówczesnemu sekretarzowi obrony Markowi Esperowi zbadanie skarg dotyczących Amazona. 

Pentagon był oskarżany o faworyzowanie firmy Jeffa Bezosa, która realizowała wówczas kontrakt na budowę systemu bezpieczeństwa w chmurze dla CIA. Krytycy Amazona wskazywali, że dzięki temu firma nawiązała kontakty z czołowymi amerykańskimi wojskowymi. 

Przeciwnicy Donalda Trumpa zarzucali mu, że ingeruje w proces przetargowy z powodów politycznych. Ówczesny szef Amazona Jeff Bezos był także właścicielem The Washington Post, który był niechętny polityce prowadzonej przez ówczesnego amerykańskiego prezydenta.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!