W lipcu możliwy start rakiety Starship firmy SpaceX

0
432
SpaceX Starship
Fot. Fox Business
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Jak poinformowała firma SpaceX, jeszcze w tym miesiącu może zostać wysłana w kosmos superciężka rakieta Starship, która w przyszłości ma umożliwić ludziom dotarcie na Marsa. Będzie to pierwszy lot orbitalny Starshipa – statku wielokrotnego użytku, co oznacza, że po zakończonej misji bezpiecznie wyląduje na powierzchni oceanu.

Starship będzie większy od rakiety projektu Wernhnera von Brauna Saturn V, która umożliwiła człowiekowi dotarcie na księżyc w 1969 roku. Rakieta projektu SpaceX ma składać się z dwóch członów: statku Starship oraz członu nośnego Super Heavy.

Pierwszym celem Starshipa ma być właśnie Księżyc – mówi astronom Jerzy Rafalski z Planetarium w Toruniu. “120 metrów wysokości, no takiego potwora jeszcze nie była. Cała jest wypełniona paliwem, po to by wynosić wielkie elementy dalej, na Księżyc czy na Marsa” – powiedział astronom. 
By wystartować, Starship musi uzyskać zgodę Federalnej Administracji Lotnictwa, a także zakończyć testy. W kompleksie Boca Chica nalężącym do SpaceX trwa budowa wieży startowej oraz gorączkowe przygotowania całej konstrukcji.

Jerzy Rafalski podkreśla, że jeżeli dojdzie do startu w lipcu, to będzie to rekordowe tempo. Start może zostać jednak opóźniony. “Elon Musk powiedział: wyślę swój samochód w kosmos i wszyscy się puknęli w czoło. On to zrobił. Teraz mówi zbudujemy rakietę i polecimy na Księżyc i na Marsa, wszyscy mu wierzą. Musk jest jednak bardzo optymistyczny, niektórzy mówią, że za bardzo optymistyczny” – powiedział Jerzy Rafalski. 

W lipcu dojdzie również do dwóch lotów suborbitalnych, w których udział wezmą kosmiczni turyści. 11 lipca specjalny samolot ma wynieść poza atmosferę załogę statku Virgin Galactic, a dziewięć dni później planowany jest lot kapsuły Blue Origin. W kapsule Blue Origin na kilkanaście minut w przestrzeń kosmiczną polecą między innymi kosmiczny turysta, który zapłacił za miejsce 28 milionów dolarów, a także pionierka lotów kosmicznych 82-letnia Wally Funk.

Kobieta była jedną z 13 wytypowanych do lotu w kosmos w latach 60., jednak ze względu na płeć jej kandydaturę odrzucono. Jeśli dojdzie do lotu, to Wally Funk zostanie najstarszym człowiekiem, jaki kiedykolwiek przebywał w kosmosie.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!