USA: prezydent Joe Biden wezwał Amerykanów do oddania hołdu poległym za kraj

0
367
Fot. Facebook: President Joe Biden
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

W dniu Święta Pamięci, Memorial Day – prezydent Joe Biden wezwał Amerykanów do oddania hołdu tym, którzy zginęli w wojnach za ojczyznę, a także wsparcie ich rodzin. Na cmentarzu narodowym Arlington w Wirginii odbyły się centralne uroczystości związane z tym świętem. 

Joe Biden zwrócił uwagę, że polegli, którzy zostali pochowani w tym miejscu to przeważnie młodzi ludzie, którzy nie dożyli należnej im chwały. Podkreślił, że wszyscy polegli walczyli o wolność i demokrację:

„Ameryka została wykuta w ogniu wojen. Nasza wolność i wolność innych została zabezpieczona przez młode kobiety i młodych mężczyzn, którzy odpowiedzieli na apel historii i oddali wszystko dla idei, idei Ameryki. Jest to najwspanialsza idea w długiej historii ludzkiego stworzenia. Idea, która mówi, że wszyscy stworzeni zostaliśmy jako równi sobie, na podobieństwo Boga. Wszyscy mamy prawo do godności, respektu, przyzwoitości i honoru. To nie są puste słowa, ale istota bicia serca naszego narodu. Demokracja musi być broniona za wszelką cenę. Demokracja sprawia, że to wszytsko jest możliwe. Demokracja to dusza Ameryki. Wierzę, że warto o nią walczyć, że warto dla niej oddać życie. Dzisiaj pamiętamy o ofierze jaką oddali nasi bohaterowie i przypominamy sobie o naszym obowiązku zachowania o nich pamięci.

W sobotę Joe Biden wziął udział w uroczystościach Memorial Day w New Castle w rodzinnym Delaware, gdzie wspominał m.in. zmarłego na raka mózgu swojego syna, oficera Gwardii Narodowej Beau Bidena. 

Także w całym Illinois  w poniedziałek odbywały się, ograniczone restrykcjami pandemicznymi, uroczystości z okazji święta Memorial Day. Polonijne obchody tego święta odbyły się na cmentarzu Maryhill w Niles. Wzięli w nich udział harcerze i harcerki, weterańskie poczty sztandarowe, przedstawiciele organizacji kombatanckich.  Na cmentarzu Maryhille znajduje się tzw. działka kombatancka, aleja zasłużonych osób dla Polski i Polonii.

Święto Memorial Day (Dzień Pamięci Narodowej) obchodzone jest tradycyjnie w ostatni poniedziałek maja.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!