USA: rurociąg Colonial Pipeline wznowił dostawy paliwa

0
532
Fot. wsj.com
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Największym amerykańskim rurociągiem Colonial Pipeline znów zaczęło płynąć paliwo. Rurociąg został zamknięty pod koniec ubiegłego tygodnia w wyniku cyberataku gangu hackerów, co doprowadziło do paniki wśród kierowców i braku benzyny w tysiącach amerykańskich stacji.

Colonial Pipeline wraz z odnogami liczy 9 tysięcy kilometrów i dostarcza paliwo z rafinerii w Teksasie aż po Nowy Jork. Rurociągiem przepływa 45 procent benzyny i oleju napędowego dostarczanego na wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych. Po zatrzymaniu jego pracy dostawy paliwa zostały zakłócone a wielu kierowców, nie wiedząc jak długo potrwa przerwa, wpadło w panikę. Pod stacjami benzynowymi ustawiły się długie kolejki, na wielu zabrakło benzyny. W Karolinie Północnej aż w 65 procent stacji skończyło się paliwo, w Georgii i Wirginii w ponad 40 procent. 

Wczoraj po południu Colonial Pipeline poinformowała, że wznawia dostawy wszystkimi liniami rurociągu. Firma zaznaczyła jednak, że przywrócenie normalnej zdolności operacyjnej rurociągu zajmie kilka dni.  

Według FBI cyberataku na system informatyczny obsługujący rurociąg dokonała grupa pod nazwą DarkSide, która zażądała okupu. Colonial Pieline odmawia odpowiedzi na pytanie czy spełniła żądania hackerów. Według amerykańskich mediów okup nie został zapłacony, a ponowne uruchomienie rurociągu było możliwie dzięki odzyskaniu części danych z pomocą rządowych ekspertów.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!