Braki paliwa na stacjach benzynowych na wschodzie USA

0
338
gas price benzyna paliwo
Fot. wifr.com

W setkach stacji benzynowych w USA zabrakło wczoraj paliwa. To efekt paniki wśród kierowców po zamknięciu rurociągu zaopatrującego w benzynę i olej napędowy wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych. Problemy w funkcjonowaniu rurociągu to skutek ataku hackerów. 

W ubiegły piątek grupa hackerów pod nazwą DarkSide włamała się do systemu informatycznego firmy Colonial Pipeline żądając okupu. Colonial zarządza liczącą 9 tysięcy kilometrów siecią rurociągów dostarczających 45% paliwa na wschodnie wybrzeże USA. By ograniczyć potencjalne skutki ataku rurociąg zamknięto. Firma obiecuje, że do końca tygodnia benzyna i olej napędowy znów zaczną płynąć. 

Cyberatak wywołał jednak obawy u kierowców, że przerwa może potrwać dłużej. Wczoraj ustawili się oni w kolejkach na stacjach benzynowych co w niektórych stanach spowodowało wzrost popytu nawet o 40%. W setkach stacji na Florydzie, w Georgii, Karolinie Południowej i Północnej oraz Wirginii zabrakło paliwa. Gubernatorzy tych stanów ogłosili stan nadzwyczajny co umożliwi zniesienie części regulacji i przyspieszenie dostaw. Biały Dom polecił agencjom federalnym by zmobilizowały wszystkie siły w celu zminimalizowania skutków zakłóceń. 

W poniedziałek prezydent Joe Biden powiedział, ze amerykański wywiad nie ma dowodów na to, że za cyberatakiem stoi Rosja i określił go mianem aktu kryminalnego. Dodał jednak, że pewne informacje wskazują, że hackerzy są w Rosji i że na Moskwie ciąży pewne zobowiązanie do działania. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na alert@polskieradio.com tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!