USA: reakcje po ogłoszeniu werdyktu ws. zabójstwa George’a Floyda

0
Chauvin Floyd
Fot. Financial Times
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Po ogłoszeniu werdyktu ławy przysięgłych sądu w Minneapolis, który uznał byłego policjanta Dereka Chauvina winnym zabójstwa czarnoskórego George’a Floyda, na ulicach Chicago doszło do kilku pokojowych protestów. Niewielka grupa osób zebrała się w centrum miasta na Daley Plaza. Jej uczestnicy podkreślali, że wtorkowy werdykt ławy przysięgłych jest ważniejszy niż nazwiska osób, które wzięły udział w tym tragicznym wydarzeniu sprzed roku. Wyrok wskazuje na konieczność przeprowadzenia głębokich reform w chicagowskim departamencie policji z udziałem przedstawicieli mieszkańców miasta.

Po ogłoszeniu werdyktu ławy przysięgłych sądu w Minneapolis głos zabrali politycy, aktywiści oraz liderzy organizacji społecznych i zawodowych. Ogłoszenie wysokości kary nastąpi za dwa miesiące. 

Prezydent związku zawodowego policjantów w Chicago (Chicago Fraternal Order of Police President) John Catanzara powiedział, że „nie popiera postępowania Dereka Chauvina podczas zatrzymania George’a Floyda i uznanie go winnym nie jest dla niego zaskoczeniem”. Dodał jednocześnie, że „postrzeganie tego wydarzenia jak epidemię panującą w szeregach policji na skalę całego kraju, musi się skończyć”.

Jedna z liderek ruchu Black Lives Matter w Chicago Aislinn Pulley powiedziała, że „skazanie jednego policjanta nie zakończy zabijania ludzi przez innych funkcjonariuszy”. 

Burmistrz naszego miasta Lori Lightfoot określiła werdykt jako jedyny z możliwych, a jego ogłoszenie jako ”moment, na który przyszłe generacje będą patrzyły jako na ten, w którym cały kraj zjednoczył się  we wspólnym dążeniu do sprawiedliwości”. 

Gubernator Illinois J.B. Pritzker powiedział, że „ ława przysięgłych w sprawie Dereka Chauvina uhonorowała prawdę”.

Większość polityków, publicystów i działaczy społecznych chwali decyzję ławy przysięgłych. Prezydent Joe Biden uznał śmierć George’a Floyda za “morderstwo w biały dzień”, a orzeczenie nazwał “rzadką chwilą sprawiedliwości”. W podobnym tonie wypowiedział się lider Demokratów w Senacie Chuck Schummer. 

Również ze strony Republikanów pojawiły się wyrazy aprobaty orzeczenia. Nie obyło się jednak bez kontrowersji. Senator Ted Cruz i rzeczniczka Białego Domu w administracji Donalda Trumpa Kayleigh McEnanny skrytykowali prezydenta Joe Bidena za komentowanie sprawy przed ogłoszeniem wyroku. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!