Minneapolis – ława przysięgłych: trwają obrady w procesie Dereka Chauvina

0
Derek Chauvin proces trial
Fot. ABC30
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Ława przysięgłych sądu w Mineapolis obraduje w procesie policjanta oskarżonego o zabójstwo George’a Floyda. Śmierć 46-letniego Afroamerykanina wywołała w ubiegłym roku masowe protesty i zamieszki w Stanach Zjednoczonych.

George Floyd został zatrzymany w Minneapolis pod zarzutem użycia w sklepie sfałszowanego banknotu dwudziestodolarowego. Podczas aresztowania biały policjant Derek Chauvin, klęczał całym ciałem przez ponad 9 minut na jego szyi co doprowadziło do śmierci Floyda. Prokuratura postawiła policjantowi zarzut morderstwa poprzez nieuzasadnione użycie siły.

Obrońcy funkcjonariusza argumentowali, że jego działanie było odpowiednie do sytuacji, w której policjanci mieli do czynienia z potężnym mężczyzną siłującym się z kilkoma funkcjonariuszami. Przekonywali też, że do śmierci Afroamerykanina przyczyniły się jego choroba serca oraz uzależnienie od leków przeciwbólowych. Dwunastoosobowa ława przysięgłych musi zdecydować o stopniu winy policjanta. Najpoważniejszy z postawionych Chauvinowi zarzutów niesie ze sobą karę do 40 lat więzienia. Obawiając się zamieszek po ogłoszeniu werdyktu przez lawę przysięgłych w Minneapolis zmobilizowano duże siły policji i gwardii narodowej. 

Przed przekazaniem sprawy pod obrady przysięgłych kontrowersje wywołała wypowiedź demokratycznej członkini Kongresu Maxin Waters, która wezwała protestujących na ulicach przeciwko brutalności policji, by byli bardziej konfrontacyjni. Prowadzący proces sędzia ostrzegł, że wypowiedź Waters może być postawa do skutecznej apelacji wyroku przez obronę. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!