USA – Georgia: propozycja nowego prawa wyborczego

0
820
Georgia
Fot. georgia.gov
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Senat stanu Georgia przyjął propozycję nowego prawa wyborczego, które może uchylić możliwość oddania głosu bez bezpośredniej obecności w lokalu wyborczym, jeżeli głosujący nie będzie miał odpowiedniego usprawiedliwienia. Za głosowało 29 senatorów, a przeciw było 20. Propozycja ustawy trafi teraz do Izby Reprezentantów stanu Georgia.

Zgodnie z ustawą „SB 241” wyborcy nie będą zobowiązani do przyjścia do urn wyborczych jeśli ukończyli 65 lat, są nieobecni w swoim okręgu wyborczym, obchodzą święto religijne, sprawują opiekę nad osobą niepełnosprawną fizycznie lub są zobowiązani do pracy „w celu ochrony zdrowia, życia lub bezpieczeństwa publicznego przez cały czas trwania wyborów ”, znajdują się za granicą lub pełnią służbę wojskową.  Dotychczasowe prawo wyborcze Georgii zezwalało na głosowanie korespondencyjne bez usprawiedliwienia.

Przegłosowana propozycja ustawy nakazuje również posiadanie dowodu tożsamości, aby ubiegać się o kartę do głosowania korespondencyjnego. Osoby, które nie mają stanowego ID lub prawa jazdy, będą musiały przedłożyć kopię zatwierdzonego dokumentu tożsamości.

Nowe prawo nakazuje również stworzenie gorącej linii wyborczej w biurze prokuratora stanowego w celu rozpatrywania napływających skarg w tym przypadków zastraszania wyborców oraz nielegalnych działań wyborczych. Wymaga także wpisania Georgii do międzystanowego systemu rejestracji wyborców w celu sprawdzenia czy osoby kwalifikują się do wyborów, ogranicza korzystanie z mobilnych miejsc do głosowania, wymaga orzeczenia sądowego w sprawie przedłużenia godzin głosowania i daje ustawodawcy uprawnienia do tymczasowego blokowania wszelkich nagłych zmian zasad głosowania.

Demokraci potępili ustawę określając ją jako reakcję na rekordową frekwencję w wyborach w 2020 roku, która sprawiła, że Joe Biden został pierwszym demokratą, który wygrał wybory prezydenckie w tym stanie od prawie trzech dekad. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!