USA – Kapitol: pomnik Barbary Johns zastąpi pomnik Roberta Lee

0
Robert E Lee pomnik
Fot. Artnet News
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Co najmniej 160 symboli Konfederacji zostało usuniętych lub przeniesionych w 2020 roku, informuje SPLC, organizacja zajmująca się sprawami dotyczącymi praw obywatelskich. 

Jednym z najsłynniejszych usuniętych posągów jest pomnik generała rebeliantów, Roberta E. Lee. Statua reprezentowała stan Wirginia jako część National Statuary Hall Collection na Kapitolu przez 111 lat. Została usunięta zaledwie kilka tygodni przed wdarciem się zwolenników Donalda Trumpa na Kapitol. 

Centrum prawnicze w Montgomery w stanie Alabama SPLC, opublikowało najnowsze dane w raporcie zatytułowanym „Czyje dziedzictwo?”. Sprawą usuwania pomników organizacja zajęła się w 2015 roku, kiedy to biały suprematysta wszedł do kościoła w Południowej Karolinie i zabił kilku czarnoskórych parafian.

„Te rasistowskie symbole służą jedynie do podtrzymania rewizjonistycznej historii i przekonania, że biała supremacja pozostaje moralnie akceptowalna” – poinformowała w oświadczeniu szefowa SPLC Lecia Brooks. „Dlatego uważamy, że wszystkie symbole białej supremacji powinny zostać usunięte z przestrzeni publicznej”.

Wkrótce na Kapitolu ma pojawić się pomnik ku czci Barbary Johns z Virginii, czarnoskórej szesnastolatki, która w 1951 roku zorganizowała strajk z powodu nierównego traktowania uczniów w liceum w Farmville. Jej działania doprowadziły do nakazanej przez sąd integracji szkół publicznych w całych Stanach Zjednoczonych. 

SPLC twierdzi, że w Stanach Zjednoczonych wciąż stoją 704 pomniki Konfederatów, a usunięcie niektórych z nich może być trudne, szczególnie w Alabamie, Georgii, Mississippi, Północnej i Południowej Karolinie i Tennessee – stanach, w których prawodawcy przyjęli politykę chroniącą te pomniki.

Ruch mający na celu usunięcie tych symboli z przestrzeni publicznych nasilił się w zeszłym roku po zabiciu George’a Floyda przez policjanta. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!