USA: prezydent zawetował ustawę obronną na rok 2021

Wiadomości USA

0
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Prezydent Donald Trump zawetował ustawę obronną na 2021 rok, czyli National Defense Authorization Act (NDAA), która wyznacza roczny budżet Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych.

Przyjęta w grudniu przez Kongres ustawa określa wydatki Pentagonu na 2021 rok na poziomie 740,5 miliarda dolarów. Przewiduje ona m.in. podwyżkę wynagrodzeń amerykańskich żołnierzy oraz modernizację sprzętu i wyposażenia armii. Warunkuje także planowane wycofanie części wojsk USA z Niemiec i Afganistanu od przedstawienia oceny skutków tego kroku i rozszerza sankcje dotyczące projektu Nord Stream 2. Ustawa mówi także o nałożeniu sankcji na Turcję w związku z zakupem przez ten kraj członkowski NATO, rosyjskich rakietowych systemów obrony powietrznej S-400. 

Donald Trump już wcześniej groził zawetowaniem budżetu obronnego jeśli nie zostanie uchylony zapis prawa, chroniący firmy internetowe przed odpowiedzialnością za treści publikowane na ich stronach internetowych przez nie lub osoby trzecie. W środę Biały Dom zakwestionował także celowość zmian nazw baz wojskowych i innych obiektów militarnych oraz usunięcia pomników dowódców Konfederacji, które to zapisy znalazły się w ustawie. 

Ustawa wróci teraz do Kongresu. Do obalenia weta prezydenta potrzeba większości dwóch trzecich głosów.  

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!