Donald Trump zdymisjonował szefa Pentagonu

Wiadomości USA

0
925
Mark Esper
Fot. Facebook: U.S. Secretary of Defense
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump zdymisjonował sekretarza obrony Marka Espera. Amerykański prezydent nie podał powodów swojej decyzji. Stanowisko szefa Pentagonu obejmie tymczasowo Christopher Miller – dyrektor Narodowego Centrum Zapobiegania Terroryzmowi.

O zdymisjonowaniu Marka Espera prezydent USA poinformował na Twitterze. “Mark Esper został zwolniony. Dziękuję mu za jego służbę” – napisał Donald Trump. Informując o powierzeniu kierowania resortem obrony Christopherowi Millerowi prezydent USA podkreślił, że jest on powszechnie szanowany i że na stanowisko dyrektora Narodowego Centrum Zapobiegania Terroryzmowi został powołany przez Senat jednogłośnie.

Mark Esper został sekretarzem obrony w lipcu ubiegłego roku. Zastąpił na tym stanowisku generała Jamesa Mattisa, który podał się do dymisji wskazując na coraz większe rozbieżności pomiędzy nim a amerykańskim prezydentem, między innymi w sprawie relacji z sojusznikami. Według amerykańskich mediów stosunki sekretarza Espera z prezydentem Trumpem pogorszyły się kilka miesięcy temu, gdy sprzeciwił się użyciu wojska podczas protestów Black Lives Matter.

Mark Esper miał w przyszłym tygodniu udać się do Europy, by prowadzić rozmowy na temat obecności wojsk amerykańskich na kontynencie. W Waszyngtonie spekuluje się o możliwości dymisji szefów FBI i CIA.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!