USA: 11 października – Dzień Pamięci Generała Pułaskiego

0
1651
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Dzień Pułaskiego został ustanowiony przez Kongres USA w 1929 roku. Od tego czasu wszyscy prezydenci wydają proklamacje, w których ogłaszają 11 października świętem polskiego generała. Jest to Dzień Pamięci Generała Pułaskiego, w stanie Illinois mamy również Dzień Kazimierza Pułaskiego – obchodzimy go w pierwszy poniedziałek marca.

Prezydent Donald Trump ogłosił 11 października w USA Dniem Kazimierza Pułaskiego. W dorocznej proklamacji amerykański prezydent wskazał na zasługi polskiego generała w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych i jego przywiązanie do wolności. “Życie bohatera Polski i Stanów Zjednoczonych, generała Kazimierza Pułaskiego, stanowi świadectwo wyznawanego przez nasz naród ideału wolności ludzkiej” – napisał Donald Trump.

Link do proklamacji: KLIKNIJ TU

Prezydent USA podkreślił oddanie generała dla swej ojczyzny i jego rolę w walce o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Przypomniał, że polski generał jest określany mianem “ojca amerykańskiej kawalerii”, a jego legion odegrał istotną rolę w wojnie o niepodległość USA. “Tak jak powiedziałem Polakom podczas podróży do Warszawy w pierwszym roku mojego urzędowania, Stany Zjednoczone i Polskę łączą specjalne więzi, na które składają się wyjątkowa historia i charakter obu narodów oraz braterstwo, które powstaje tylko pomiędzy narodami, które walczyły, przelewały krew i umierały za wolność” – napisał amerykański prezydent. Donald Trump dodał, że spuścizna generała Pułaskiego jest sercach 10 milionów Amerykanów polskiego pochodzenia. 

W 2009 roku amerykański parlament przyjął rezolucję nadającą Kazimierzowi Pułaskiemu honorowe obywatelstwo Stanów Zjednoczonych.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!