USA – 25. poprawka: co mogłoby się stać w przypadku konieczności ustąpienia urzędującego prezydenta z zajmowanego stanowiska?

0
1636
thestreet.com
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Po doniesieniach o koronawirusie w Białym Domu i zarażeniu się nim przez prezydenta USA Donalda Trumpa w wielu miejscach podniosła się dyskusja nt. kolejności do zajęcia fotelu prezydenta w nagłym przypadku. Hipotetycznie, co mogłoby się stać jeżeli wystąpi konieczność ustąpienia urzędującego Prezydenta USA z zajmowanego stanowiska? Sprawę określa 25. poprawka do Konstytucji Stanów Zjednoczonych, która mówi, że: 

„W razie usunięcia prezydenta z urzędu, jego śmierci lub ustąpienia, prezydentem zostaje wiceprezydent”. 

Jeżeli z jakiś powodów obecny wiceprezydent nie byłby w stanie objąć tego stanowiska, kolejnymi osobami do urzędu prezydenckiego są: przewodnicząca Izby Reprezentanów Demokratka Nanci Pelosi, a następnie najdłużej sprawujący urząd Senatora Republikanin Chuck Grassley z Iowa. 

W dalszej kolejności są: Sekretarz Stanu Mike Pompeo, Sekretarz Skarbu Steven Mnuchin, Sekretarz Obrony Mark Esper, Prokurator Generalny Bill Barr i Sekretrarz  Zasobów Wewnętrznych David Bernhardt.

Gdyby żadna ze wspomnianych osób nie mogła objąć najwyższego stanowiska w państwie, wtedy pod uwagę brane są kolejni szefowie w gabinecie administracji prezydenta, w zależności od tego jak długo dany departament kraju funkcjonuje. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!