Sąd Najwyższy USA: możliwe ograniczenie darmowej antykoncepcji

0
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Amerykański Sąd Najwyższy uznał za zgodne z konstytucją ograniczenie przez organizacje religijne darmowej antykoncepcji w ramach ubezpieczenia zdrowotnego pracowników. Sąd utrzymał w mocy rozporządzenie w tej sprawie wydane przez prezydenta Donalda Trumpa.

Wprowadzone przez prezydenta Baracka Obamę powszechne ubezpieczenia zdrowotne “Obamacare” nakazywały pełną refundację kosztów antykoncepcji. Z obowiązku objęciem takim ubezpieczeniem zatrudnionych kobiet wyłączone były kościoły i organizacje religijne ale prowadzone przez nie szkoły czy szpitale takim wyjątkiem objęte nie były. 

Prezydent Donald Trump uznał, że regulacje te łamią prawo do wolności religijnej i wydał rozporządzenie według którego nie tylko kościoły ale także podlegające im instytucje nie muszą zapewnić pracownicom bezpłatnej antykoncepcji w ramach ubezpieczeń zdrowotnych. Sprawa stała się przedmiotem sporu politycznego i prawnego. Sąd Najwyższy stosunkiem głosów 7 do 2 orzekł, że rząd USA ma prawo do wydawania regulacji ,w których zawarte są wyjątki podyktowane względami moralnymi. „Dzisiejsza decyzja Sądu Najwyższego jest wielkim zwycięstwem swobód religijnych i wolności sumienia” – skomentowała wyrok Sądu Najwyższego rzeczniczka Białego Domu Kayleigh McEnany. 

Według rządowych statystyk w wyniku decyzji Sadu dostęp do darmowej antykoncepcji straci od 70 do 120 tysięcy Amerykanek.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!