Prezydent RP: nowych żołnierzy USA może być więcej niż tysiąc

0
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Do Polski może przyjechać znacznie więcej niż tysiąc amerykańskich żołnierzy – tak mówi Polskiemu Radiu w specjalnym wywiadzie prezydent Andrzej Duda. Wczoraj prezydent spotkał się w Waszyngtonie z Donaldem Trumpem, a ten zapowiedział, że część żołnierzy, wycofywanych z Niemiec, może trafić do Polski.

Stany Zjednoczone chcą wycofać z Niemiec około 9 tysięcy osób. Tymczasem prezydenci Polski i USA rok temu podpisali umowę na podstawie której do Polski ma trafić tysiąc Amerykanów. Prezydent Andrzej Duda mówił w wywiadzie dla Polskiego Radia w Waszyngtonie, że nowa deklaracja Donalda Trumpa oznacza, że nowych sił USA w Polsce może być więcej niż tysiąc. “Tutaj stanowisko prezydenta było jednoznaczne. Mamy ustalenia, które są poczynione i realizowane w tej chwili na podstawie zawartej w zeszłym roku umowy, a ściślej dwóch umów, które przewidywały wzrost o tysiąc liczby amerykańskich żołnierzy w Polsce, a druga z nich przewidywała szczegółowo miejsca w których ci żołnierze będą rozlokowani. Dzisiejsze nasze rozmowy dotyczyły dodatkowych sił amerykańskich, nieobjętych tymi umowami” – powiedział Andrzej Duda w rozmowie z wysłannikiem Polskiego Radia w Waszyngtonie.

Nie jest jasne, ilu żołnierzy z Niemiec może trafić do Polski, ani kiedy to może się stać. Prezydent Andrzej Duda twierdzi w rozmowie z Polskim Radiem, że na razie ze strony USA zapadła decyzja polityczna. “Mówi się też o kilku tysiącach. To będą oczywiście decyzje amerykańskie, podjęte w porozumieniu z nami, kiedy będą już konkretnie decydowane liczby tych żołnierzy i lokalizacje. To wymaga jeszcze wielu prac, natomiast generalnie został wytyczony kierunek, zostało politycznie zapalone zielone światło i teraz będą kontynuowane prace już na poziomach roboczych” – dodał prezydent.

Donald Trump mówił w Waszyngtonie, że powodem decyzji o zmniejszeniu liczebności wojsk USA w Niemczech jest fakt, iż rząd w Berlinie nie wywiązuje się z zobowiązań, podjętych na forum NATO. Chodzi o 2 procent PKB, jakie kraje członkowskie zdecydowały się przeznaczać na obronność. Spośród 30 członków Sojuszu, zobowiązanie takie wypełnia zaledwie dziewięć krajów.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!