Ukraina: Wołodymyr Zełenski w rocznicę wyzwolenia Buczy

0
Fot. Facebook: Володимир Зеленський

Świat nie może zapomnieć o okrucieństwach Rosjan – mówił w Buczy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Wziął on udział w uroczystości rocznicy wyzwolenia tej podkijowskiej miejscowości, w której rosyjscy okupanci zamordowali niemal półtora tysiąca cywilów.

Wołodymyr Zełenski podkreślił, że ludzka przyzwoitość nie pozwoli zapomnieć tego, co Rosjanie dokonali w Buczy. Jak dodał, nie pozwolą na to też sami Ukraińcy. Ukraiński prezydent podkreślił, że na ulicach Buczy świat ujrzał rosyjskie zło – zło, którego Rosjanie nie próbowali ukryć. Świat, jak dodał, zobaczył to, co Kreml pragnął przynieść także na inne ulice Ukrainy oraz ulice Europy i świata, które mogli zająć rosyjscy okupanci.

Wołodymyr Zełenski dodał, że to Ukraińcy zatrzymali zbrodniczy pochód Rosjan, pochód największej antyludzkiej siły naszych czasów. Zatrzymali, jak dodał, siłę która znieważa i chce zniszczyć wszystko to, co cenne w człowieku.

Według ukraińskiej prokuratury generalnej, podczas 33 dni okupacji Buczy i powiatu buczańskiego w 2022 roku wojska rosyjskie popełniły ponad 9 tysięcy zbrodni. Rosjanie zabili tam ponad 1400 cywilów, w tym 37 dzieci.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!