Kijów: odbyło się spotkanie Trójkąta Lubelskiego

0
Fot. Kancelaria Premiera RP
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Premierzy Polski, Litwy i Ukrainy rozmawiali w Kijowie o pomocy wojskowej i humanitarnej dla Ukrainy, odbudowie tego kraju oraz euroatlantyckich aspiracjach naszego wschodniego sąsiada. Mateusz Morawiecki, Ingrida Šimonyte oraz Denys Szmyhal spotkali się w ramach Trójkąta Lubelskiego.

“Omówiliśmy aktualne problemy i wyzwania, a także podpisaliśmy wspólną deklarację, w której uzgodniliśmy szereg naszych stanowisk. Szefowie państw podkreślił znaczącą rolę Trójkąta Lubelskiego w umacnianiu międzynarodowego wsparcia dla Ukrainy w przeciwdziałaniu zbrojnej agresji Rosji” – poinformował ukraiński premier Denys Szmyhal.

W deklaracji strony potwierdziły gotowość do zintensyfikowania dyskusji w NATO w sprawie zaproszenia Ukrainy do negocjacji akcesyjnych w związku ze zbliżającym się szczytem w Wilnie, podkreśliły znaczenie dalszego wzmacniania pomocy militarnej, finansowej i humanitarnej dla Ukrainy, a także potwierdziły dalszy udział w odbudowie Ukrainy. Poparto też rozpoczęcie negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy do UE niezwłocznie po zatwierdzeniu przez Komisję Europejską pozytywnej oceny realizacji zaleceń dotyczących wniosku o członkostwo.

Polska, Ukraina i Litwa będą współpracować na rzecz przywrócenia integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową, potępiają deportację Ukraińców w głąb Rosji, zbrodnie wojenne popełniane przez siły rosyjskie, w tym ataki na ludność cywilną, elementy infrastruktury cywilnej oraz krytycznej, jak choćby wokół obiektów zaporoskich. Politycy potępili też referenda organizowane przez Rosjan na terenach okupowanych, próby aneksji obwodów donieckiego, chersońskiego, ługańskiego i zaporoskiego, a także podkreślili nieuznawanie zmian statusu tych obwodów.

W deklaracji jest mowa także o walce z dezinformacją, koordynowaniu wspólnych działań na rzecz Ukrainy, wezwano społeczność międzynarodową do współpracy, podkreślono znaczenie dalszych sankcji na Rosję i Białoruś oraz znaczenie eksportu zboża z Ukrainy. 
“Miniony rok pokazał, jak ważna jest jedność naszych krajów i narodów. Pracujemy nad dalszym wzmocnieniem partnerstwa i wspólnej przyszłości w zjednoczonej Europie” – dodał Denys Szmyhal.

Ukraina wyraziła wdzięczność Polsce i Litwie za ich wsparcie, zagwarantowała wsparcie litewskich i polskich przedsiębiorstw, które chciałyby zakładać biura i zakłady produkcyjne w tym kraju. Ukraiński rząd wyraził wdzięczność za synchronizację ukraińskiego systemu elektroenergetycznego z systemem Europy kontynentalnej, a także za pilną pomoc humanitarną i sprzęt wspierający pracę krytycznej infrastruktury energetycznej Ukrainy zniszczonej w wyniku rosyjskich ataków oraz jej naprawę. Zwrócił ponadto uwagę na potrzebę dalszej współpracy w obszarze rolnictwa.

Wcześniej premier Mateusz Morawiecki złożył symboliczną wiązankę przed Pomnikiem Ofiar Wielkiego Głodu. Dziś święto państwowe Ukrainy, które upamiętnia ofiary Wielkiego Głodu.

Premierowi Morawieckiemu podczas wizyty w Kijowie towarzyszą m.in. minister Michał Dworczyk, wiceszef MSZ Marcin Przydacz i ambasador Polski na Ukrainie Bartosz Cichocki.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!