Sekretarz generalny NATO: sojusznicy zatwierdzą pakiet wsparcia dla Ukrainy

0
Fot. Pravda.com.ua
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Sojusznicy na szczycie zatwierdzą znaczący pakiet wsparcia dla Ukrainy – potwierdził sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. W Waszyngtonie trwa drugi dzień spotkania przywódców trzydziestu dwóch krajów.

Sojusz przejmie dziś od Stanów Zjednoczonych koordynację dozbrajania Ukrainy. Będzie za to odpowiedzialne dowództwo w niemieckim Wiesbaden. Padnie też deklaracja wojskowego wsparcia w dłuższej perspektywie. Będą również oferty pilnej pomocy, w tym przekazanie systemów obrony przeciwlotniczej. Pięć takich systemów zapowiedział wczoraj prezydent Joe Biden. Przekażą je USA, Niemcy, Holandia, Rumunia i Włochy. W pakiecie dla Ukrainy jest też polski akcent – decyzją szczytu w strukturach Sojuszu osadzone zostanie Centrum Analiz, Szkolenia i Edukacji NATO-Ukraina w Bydgoszczy.

Jens Stoltenberg powiedział, że spodziewa się potwierdzenia zobowiązania dotyczącego przyjęcia Ukrainy do NATO, za wcześnie jest jednak, by mówić, kiedy dokładnie to nastąpi. “Te elementy tworzą dla Ukrainy solidny most do członkostwa w Sojuszu. Jestem pewien, że sojusznicy ponowią zobowiązanie dotyczące dołączenia Ukrainy do NATO w przyszłości” – dodał.

Sekretarz generalny Paktu podkreślił także, że Sojusz będzie realizował plan odstraszania i obrony oraz stale monitorował poziom gotowości swoich jednostek. “Mamy już pięćset tysięcy żołnierzy w wysokiej gotowości, najwyższej od dziesięcioleci. Wprowadzimy też nowe stanowiska obrony przeciwrakietowej w Polsce i zintegrujemy je z systemem NATO-wskim” – powiedział sekretarz generalny NATO.
Mimo starań Ukraina nie usłyszy jeszcze na tym szczycie zaproszenia do struktur NATO. Panuje przekonanie, że Kijów może dołączyć do Sojuszu w czasie pokoju, a nie trwającej wojny.

Jens Stoltenberg odpowiadając na pytania dziennikarzy powiedział również, że zbliżające się wybory w Stanach Zjednoczonych oraz ich wynik nie powinny znacząco wpłynąć na stabilność Sojuszu. Stwierdził, że w interesie wszystkich członków – w tym USA – jest zachowanie siły Sojuszu oraz jego gotowości do obrony.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!