Prezydent A. Duda podsumował swoją wizytę w Chinach

0
Fot. X: Kancelaria Prezydenta RP
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Prezydent Andrzej Duda podsumował kilkudniową wizytę w Chińskiej Republice Ludowej. „Omówiliśmy wszystkie kwestie związane z naszą współpracą, poczynając od kwestii gospodarczych, poprzez kwestie polityczne i wreszcie poprzez te najistotniejsze dziś – związane z bezpieczeństwem” – powiedział prezydent podczas konferencji prasowej. Andrzej Duda podkreślił również, że jego spotkanie z przywódcą Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem trwało, w różnych formatach, cztery godziny.

Andrzej Duda poinformował, że podczas rozmów z chińskim przywódcą poruszył kwestię bezpieczeństwa w czasie rosyjskiej napaści na Ukrainę i sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. Mówił, że te kwestie są istotne w kontekście polsko-chińskiej współpracy oraz realizacji chińskiej idei Pasa i Szlaku. „To do nas, wprost z Chengdu, biegną linie kolejowe. Jeden z tych szlaków kolejowych biegnie przez Ukrainę, jest zakłócony przez trwającą wojnę, a drugi przez Białoruś. Ten atak hybrydowy na naszą granicę mocno wpływa na możliwości wymiany handlowej i zaburza ideę Pasa i Szlaku” – mówił prezydent. 

Andrzej Duda zaznaczył, że podczas spotkania z przywódcą Chin omówił również kwestie inwestycji związanych z nowoczesnymi technologiami. Poinformował, że Polska podpisała z Chinami porozumienie dotyczące współpracy w obszarze technologii i inwestycji oraz w zakresie otwarcia chińskiego rynku na polskie produkty rolne. Prezydent dodał, że bardzo ważną częścią spotkania było porozumienie dotyczące tak zwanej regionalizacji w odniesieniu do sprzedaży drobiu i mięsa drobiowego. 

Jednocześnie w trakcie wizyty Andrzeja Dudy przywódca Chin ogłosił zniesienie krótkoterminowych wiz dla Polaków. Andrzej Duda przekazał, że od 1 lipca będzie obowiązywał bezwizowy ruch dla Polaków, chcących wyjechać do Chin na okres do 15 dni. „Dla mnie ruch bezwizowy to oznaka wolności i zaufania, dobrych relacji między państwami” – ocenił polski prezydent. 

Podczas trwającej od poniedziałku oficjalnej wizyty polskiego prezydenta i jego małżonki w Chinach, Andrzej Duda wziął również udział w Polsko-Chińskim Forum Gospodarczym w Szanghaju oraz letniej odsłonie Światowego Forum Ekonomicznego w Dalian.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!