Blackout w Ekwadorze, cały kraj był bez prądu

0
Fot. WION
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Ekwador doświadczył ogólnokrajowego blackoutu. Choć prąd wrócił już do sieci w tym południowoamerykańskim kraju, to teraz władze zastanawiają się nad przyczynami wyłączenia energii. Ich zdaniem to wina wadliwych linii przesyłowych a w tle są gwałtowne zjawiska pogodowe.

Blackoutu doświadczyło 18 milionów Ekwadorczyków. W stolicy kraju Quito przestało działać metro, co rozwścieczyło mieszkańców domagających się zwrotu pieniędzy. Na ulicach wielu miast utworzyły się potężne korki.

Władze mówią o trawiącym kraj kryzysie energetycznym. Powodem środowego wyłączenia prądu była awaria jednej z głównych linii przesyłowych, co przełożyło się na kłopoty kolejnych.

“Energia zaczęła płynąć innymi kanałami i niektóre z tych linii uległy awarii, a następnie zawiodły systemy zabezpieczeń niektórych elektrowni, produkcja energii była mniejsza niż zapotrzebowanie, więc cały system zaczął się załamywać” – wyjaśniał pełniący obowiązki ministra energii Roberto Luque. A już w kwietniu prezydent Ekwadoru Daniel Noboa ogłosił stan nadzwyczajny w energetyce i zapowiedział planowane przerwy w dostawie prądu.

Ekwador zmaga się z suszą wpływającą na system energetyki wodnej. W weekend kraj nawiedziły ulewy, które zmusiły władze do wyłączenia trzech elektrowni wodnych. W niektórych częściach kraju ograniczono też dostęp do wody pitnej

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!