Wybory do PE – jutro mija termin rejestracji w spisie wyborców za granicą

0
Fot. elections.europa.eu/
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Jutro mija termin rejestracji w spisie wyborców chcących zagłosować za granicą w polskich wyborach do Parlamentu Europejskiego. O ujęcie w spisie można ubiegać się zarówno w formie tradycyjnej, jak i przez internet, o czym przypomina resort spraw zagranicznych.

Głosowanie za granicą odbywa się między innymi w polskich placówkach dyplomatycznych. MSZ utworzyło 299 obwodów głosowania, o blisko 100 więcej niż pięć lat temu. By być ujętym w spisie wyborców, należy zgłosić taką chęć – najszybciej przez serwis ewybory.msz.gov.pl. Wniosek można też zgłosić osobiście lub listownie w formie papierowej z własnoręcznym podpisem.

Trzeci sposób to wysłanie wniosku na adres e-mail konsula wraz z załączonym skanem/fotografią własnoręcznie podpisanego wniosku. Stosowny formularz znajduje się na stronach ministerstwa.

Spot MSZ mówi też o sytuacji osób, które w dniu wyborów będą poza Polską “Jeśli w okresie wyborów planujesz wyjazd zagraniczny, powinieneś pozyskać z urzędu gminy zaświadczenie o prawie do głosowania w innym miejscu. Z takim dokumentem możesz głosować w wybranej komisji wyborczej” – słyszymy w klipie resortu dyplomacji. Aby oddać głos należy mieć ważny paszport, dowód osobisty będzie uznany w przypadku krajów, do których można wjechać na podstawie tego dokumentu.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!