Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości: Izrael musi natychmiast przerwać operację w Rafah

0
Fot. REUTERS
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości nakazał Izraelowi natychmiastowe przerwanie operacji militarnej w Rafah na południu Strefy Gazy. Najwyższy organ sądowniczy ONZ wydał nadzwyczajne zarządzenie w związku z katastrofalną sytuacją, w jakiej znalazła się palestyńska ludność cywilna w Rafah. 

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości stwierdził, że tymczasowe środki, zastosowane przez sąd w marcu, nie odniosły efektów, a sytuacja w Rafah stale się pogarsza. 

Trybunał wezwał również Izrael do otwarcia dla pomocy humanitarnej przejścia granicznego w Rafah. Izraelczycy przejęli kontrolę nad palestyńską stroną przejścia granicznego, przez co do enklawy nie dociera pomoc humanitarna. Gdy jedzie z innych kierunków, np. jordańskiego, ciężarówki atakowane są przez osadników żydowskich. Sytuacja humanitarna w mieście i enklawie stale się pogarsza.

Rafah, które znajduje się przy granicy z Egiptem, przed wojną liczyło prawie ćwierć miliona mieszkańców. Od października trafiło tam prawie 1,5 miliona Palestyńczyków – z ponad 2 milionów 300 tysięcy wszystkich osób żyjących w Strefie Gazy. Izrael początkowo zapewniał ich, że będą tam bezpieczni. Jednak od początku maja izraelskie wojska atakują miasto. W ostatnim czasie około 600 tysięcy osób uciekło z miasta. Izrael utrzymuje, że w Rafah ukrywają się członkowie Hamasu i zapowiada kontynuowanie swojej operacji wojskowej.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!