Drugi dzień chińskich manewrów wojskowych wokół Tajwanu

0
Fot. CNN
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Cztery statki chińskiej straży przybrzeżnej wpłynęły na ograniczone wody w pobliżu tajwańskich wysp, a dwa inne statki znajdujące się w pobliżu zapewniły wsparcie. Trwa drugi dzień chińskich manewrów wojskowych wokół Tajwanu. Te rozpoczęły się trzy dni po inauguracji prezydenta Tajwanu Lai Ching-te.

Tajpej przekazał, że chińska straż przybrzeżna ósmy raz w tym miesiącu wpłynęła na wody zastrzeżone. Wezwano Chiny do powściągliwości i zaprzestania tego typu działań.

Chińska straż przybrzeżna podała z kolei informację o ćwiczeniach organów ścigania na wodach na wschód od Tajwanu. Skupiono się na doskonaleniu prowadzenia wspólnych rejsów i reagowania w sytuacjach awaryjnych oraz umiejętności weryfikacji i identyfikacji, ostrzegania i odpychania. Wcześniej Pekin poinformował, że ćwiczenia mają na celu sprawdzenie zdolności do “objęcia władzy”, dokonania ataków i opanowania kluczowych obszarów na wyspie.

Armia Chin ćwiczy w Cieśninie Tajwańskiej, na północ, południe i wschód od Tajwanu, a także w pobliżu wysp Kinmen, Matsu, Wuqiu i Dongyin. Manewry mają kryptonim “Wspólny Miecz 2024A”. Pekin twierdzi, że ćwiczenia są karą za separatystyczne akty sił niepodległościowych Tajwanu i ostrzeżeniem przed zaangażowaniem i prowokacjami sił zewnętrznych.

Tajpej potępia te manewry i mobilizuje swoje siły, by monitorowały ruchy chińskich jednostek. Niebo patrolowały samoloty F-16. Wczoraj, jak informował resort obrony Tajwanu, chińskie wojsko zbliżyło się na 44 kilometry od wyspy.

Chiny nazywają nowego prezydenta Tajwanu separatystą. Potępiły jego przemówienie inauguracyjne, w którym nalegał, by Pekin zaprzestał gróźb i mówił, że tylko Tajwan może decydować o swojej przyszłości. Polityk już wcześniej proponował rozmowy z Chinami, ale te odmawiały.

Chiny uznają Tajwan za zbuntowaną prowincję, odwieczną i niezbywalną część swojego terytorium.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!