Arabia Saudyjska: A. Blinken do Hamasu – zgódźcie się na rozejm

0
Fot. REUTERS
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Szef amerykańskiej dyplomacji wzywa Hamas, by zgodził się na izraelski plan pokojowy. Dziś w Kairze w tej sprawie rozmawiają przedstawiciele Palestyńczyków, wraz z katarskim i egipskimi mediatorami.

Na spotkaniu Światowego Forum Ekonomicznego w saudyjskim Rijadzie Antony Blinken powiedzial, że izraelska propozycja jest “niezwykle korzystna”. “Jedyne co na stoi na przeszkodzie rozejmu to Hamas. To oni muszą podjąć decyzję, i to szybko. Mam nadzieję, że będzie to właściwa decyzja” – mówił sekretarz stanu.

Według źródeł zbliżonych do autorów propozycji, Izrael chce rozejmu pod warunkiem uwolnienia przez Palestyńczyków 40 spośród 130 zakładników w Strefie Gazy. W zamian zobowiązuje się do uwolnienia Palestyńczyków przetrzymywanych w Izraelu. Od początku konfliktu w Gazie w październiku 2023 Hamas porwał 253 zakładników. W odpowiedzi Izrael zaatakował Gazę, a – według miejscowych władz – zginęło dotąd ponad 34 tysiące Palestyńczyków. 

Amerykański polityk skrytykował też ewentualne wejście do palestyńskiego Rafah bez upewnienia się, że miejscowi cywile nie ucierpią. Izrael twierdzi, że przebywa tam ostatnia duża grupa terrorystów z Hamasu i zapowiada ofensywę. Zgoda na rozejm to – według Izraela – ostatnia deska ratunku dla Hamasu, jeśli ten chce uniknąć ofensywy.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!