Świat

Szef NATO – zgoda na większy udział Sojuszu we wspieraniu Ukrainy

03/04/2024 0 komentarzy
Stoltenberg

Jest wstępna zgoda sojuszników na większą rolę NATO w koordynowaniu pomocy dla Ukrainy. To na razie wstępny etap zapewnienia Ukrainie długoterminowego wsparcia. Szczegóły będą uzgadniane – poinformował sekretarz generalny Paktu Jens Stoltenberg na zakończenie pierwszego dnia narady ministrów spraw zagranicznych państw Sojuszu w Brukseli. 

Norweg nie chciał mówić o konkretach, ale nieoficjalnie wiadomo, że docelowo chodzi o stworzenie przez kraje NATO-wskie funduszu w wysokości stu miliardów dolarów na pięć lat. „Musimy zmienić dynamikę naszego wsparcia i zapewnić Ukrainie niezawodną oraz przewidywalną pomoc w dłuższej perspektywie” – powiedział szef Sojuszu. Jak tłumaczył, pomoc nie może być uzależniona od krótkoterminowych, dobrowolnych ofert, ale powinna być oparta na wieloletnich zobowiązaniach. „Musimy teraz przyspieszyć nasze działania mające na celu zapewnienie trwałego wsparcia. Wszyscy sojusznicy są zgodni co do wspierania Ukrainy w tym krytycznym momencie. Mamy wspólny cel. Dzisiaj sojusznicy zgodzili się, aby rozpocząć planowanie większego udziału NATO w koordynacji wsparcia wojskowego i szkolenia. Szczegóły ukształtują się w najbliższych tygodniach” – powiedział sekretarz generalny Sojuszu. 

Chodzi o koordynację dostaw broni, przejęcie przez Sojusz przewodnictwa od USA w tak zwanej Grupie Kontaktowej dozbrajającej Ukrainę oraz o szkolenie ukraińskich żołnierzy. Ostateczne decyzje w tej sprawie będą zapadać na lipcowym szczycie Sojuszu w Waszyngtonie. W ten sposób NATO przygotowuje się na ewentualną wygraną Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Wiele razy mówił on bowiem o wycofaniu wsparcia dla Ukrainy. Przejęcie przez Sojusz odpowiedzialności i sprawiedliwy podział obowiązków miałyby gwarantować utrzymanie przewidywalnej pomocy finansowej i wojskowej. 

Stworzenie funduszu to propozycja sekretarza generalnego Sojuszu, która w większości spotkała się z pozytywną reakcją. Poparła już ją Polska. „To jest przygotowanie się na to, że niestety ta wojna może potrwać dłużej, niż byśmy sobie tego życzyli” – mówił w Brukseli minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. 

Szefowa niemieckiego MSZ-tu Annalena Baerbock określiła plan jako odpowiedni i ważny. Z zadowoleniem przyjął go także szef łotewskiej dyplomacji Kriszjanis Karinsz. Część ministrów mówiła, że musi dokładnie przyjrzeć tym pomysłom, ale najbardziej sceptyczne były Węgry. Rzecznik rządu ogłosił w mediach społecznościowych, że Węgry nie poprą żadnych propozycji, które mogłyby zbliżyć Sojusz do wojny lub zmienić go z organizacji defensywnej w ofensywną. Jens Stoltenberg pytany o tę kwestię zapewniał, że natura NATO się nie zmieni, że nadal będzie on sojuszem obronnym i wyraził przekonanie, że obawy Budapesztu zostaną rozwiązane w najbliższych tygodniach. Podkreślał też znaczenie dozbrajania Ukrainy również teraz. Zaapelował do sojuszników o dalsze dostawy broni dla Kijowa. Ukraińcom nie brakuje odwagi, ale amunicji – powtórzył swoją opinię sprzed kilku tygodni Jens Stoltenberg.

campaign

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

NAPISZ: [email protected] – WYŚLIJ SMS: 224-493-8626

campaign

ZOSTAW KOMENTARZ

AKTUALNOŚCI
up
25 Nov
NEWS
PiS w PE - nietypowa zmiana na stanowisku sekretarza generalnego
25 Nov
NEWS
Obraz Renoira sprzedany na aukcji w Paryżu za 1,5 miliona euro
25 Nov
NEWS
Six Flags ogłasza powołanie nowego prezesa i dyrektora generalnego
25 Nov
NEWS
Francja: Jordan Bardella faworytem wyborów prezydenckich
25 Nov
NEWS
Chicago: wtorek może być ostatnim dniem z temperaturą powyżej 50 F w tym roku
25 Nov
NEWS
Klęska żywiołowa w Tajlandii
25 Nov
NEWS
Chicago: 3 osoby oskarżone o śmiertelne pchnięcie nożem przed restauracją w Loop
25 Nov
NEWS
Kraje mają obowiązek uznawać małżeństwa dwojga obywateli Unii Europejskiej tej samej płci zawarte w innym państwie członkowskim
25 Nov
NEWS
Francja: zatrzymanie czterech kolejnych osób w związku z kradzieżą w Luwrze
21 Nov
NEWS
KE: Polska przed Trybunał Sprawiedliwości za nieprzestrzeganie limitów NO2
21 Nov
NEWS
Polska: Sejm powołał Radę Fiskalną
20 Nov
NEWS
80 lat temu ruszyły procesy norymberskie
20 Nov
NEWS
Chiny grożą Japonii eskalacją konfliktu
20 Nov
NEWS
Wielka Brytania: atak zimy, zamknięte szkoły i chaos komunikacyjny
23 Oct
Artykuł
Temat dnia 10.23
20 Oct
NEWS
19. pakiet sankcji wobec Rosji w tym tygodniu
20 Oct
NEWS
Izrael: spotkanie premiera z delegacją amerykańską
17 Oct
NEWS
13 rannych w wypadku polskich ciężarówek i autobusu w Austrii
17 Oct
NEWS
Meksyk: w wyniku powodzi co najmniej 72 osób straciło życie
16 Oct
NEWS
Kenia: zamieszki po śmierci przywódcy opozycji
16 Oct
NEWS
Dwie ofiary strzelaniny w Czechach
down
Najnowsze Wiadomości
WIGILIA DLA SAMOTNYCH I BEZDOMNYCH 2024
Kiermasz Świąteczny Związku Podhalan
Świąteczne msze w parafii św. Jacka w Chicago