Aleksiej Nawalny od grudnia 2023 roku był więziony w kolonii karnej w okręgu jamalsko-nienieckim na północy Rosji. Według służby więziennej, Aleksiej Nawalny “poczuł się źle po spacerze i stracił przytomność”. Do opozyżycjonisty miano wezwać personel medyczny, który przeprowadził bezskuteczną reanimację.
Pół roku temu (sierpień 2023) Aleksiej Nawalny został skazany na 19 lat więzienia za rzekomą działalność ekstremistyczną. Wcześniej rosyjski opozycjonista przebywał w kolonii karnej numer sześć w obwodzie włodzimierskim na wschód od Moskwy, a w grudniu został przewieziony do kolonii karnej na północy Syberii.
Rosyjski prawnik, publicysta i działacz polityczny, przez lata lider rosyjskiej opozycji, autor jednego z najpopularniejszych w Rosji blogów, od 2011 roku organizował antyrządowe demonstracje propagując reformy antykorupcyjne oraz protestował przeciwko prezydentowi Władimirowi Putinowi i jego rządom. Był działaczem Rosyjskiej Rady Koordynacyjnej Opozycji, liderem partii Rosja Przyszłości oraz założycielem Fundacji Antykorupcyjnej.
W styczniu 2021 roku Aleksiej Nawalny został aresztowany i uwięziony po powrocie do Rosji z Niemiec, gdzie leczył się po próbie otrucia, przeprowadzonej prawdopodobnie przez rosyjskie służby specjalne. Władze wszczęły wówczas wobec niego kolejne sprawy karne. Został skazany na łączną karę ponad 30 lat pozbawienia wolności.
Za swoją działalność opozycyjną w Rosji Aleksiej Nawalny był typowany do pokojowej Nagrody Nobla. W październiku 2021 został laureatem Nagrody imienia Sacharowa, przyznawanej przez Parlament Europejski,za działalność na rzecz praw człowieka i wolności.
Aleksiej Nawalny urodził się 4 czerwca 1976 w Butyniu. Studiował prawo i finanse ze specjalizacją w operacjach giełdowych i papierach wartościowych. Początkowo był związany z partią Jabłoko, następnie jednak zdecydował się na prowadzenie indywidualnej działalności. Informacje o korupcji i malwersacjach publikował w internecie. W organizowaniu protestów i demonstracji pomagało mu zaangażowanie w media społecznościowe. Miał około dziewięciu milionów obserwujących na YouTube i Twitterze.
Rosyjski dziennik ekonomiczny “Wiedomosti” uznał Aleksieja Nawalnego za polityka roku 2011 w Rosji.
Po raz pierwszy został skazany w lipcu 2013 roku, przez sąd w Kirowie na pięć lat więzienia. Miał doprowadzić do nieprawidłowości finansowych jedno z państwowych przedsiębiorstw. Po ogłoszeniu wyroku na ulicach Moskwy i Petersburga zorganizowano protesty. W 2016 Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że naruszono prawa oskarżonego do sprawiedliwego procesu.
We wrześniu 2013 roku Aleksiej Nawalny startował w wyborach na mera Moskwy. Zajął drugie miejsce, zdobywając ponad 27 procent głosów. Domagał się drugiej tury głosowania, wskazując na nieprawidłowości podczas kampanii wyborczej, jednak sąd jego wniosek odrzucił.
W 2017 roku Aleksiej Nawalny zaapelował do Rosjan o udział w protestach antykorupcyjnych. Wiece zorganizowano w 95 miastach rosyjskich, a także w Londynie, Pradze, Bazylei oraz Bonn.
27 kwietnia 2017 roku przed biurem Fundacji Walki z Korupcją opozycjonistę zaatakowali nieznani sprawcy, oblewając go żrącą substancją.
20 sierpnia 2020 podczas lotu z Tomska do Moskwy stan zdrowia Aleksieja Nawalnego gwałtownie się pogorszył. Samolot awaryjnie lądował, a opozycjonista trafił do szpitala w Omska. Według lekarzy doszło do “zatrucia niezidentyfikowanym środkiem psychodysleptycznym”. Współpracownicy Aleksieja Nawalnego przypuszczali, że mógł on zostać otruty. Dwa dni później znajdującego się w śpiączce mężczyznę przetransportowano samolotem do Berlina. Niemieccy lekarze wojskowi odkryli w organizmie Aleksieja Nawalnego, obecność bojowego środka trującego.
W styczniu 2021 Aleksiej Nawalny wrócił do Rosji. Został aresztowany jeszcze na lotnisku. Pół roku później władze rosyjskie uznały go za “terrorystę” i “ekstremistę”.
22 marca 2022 został ukarany grzywną oraz skazany na dziewięć lat pobytu w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze za oszustwo oraz obrazę sądu, a 4 sierpnia 2023 orzeczono koleją karę – 19 lat pozbawienia wolności. Początkowo trafił do Kolonii Karnej w Mielechowie, 230 kilometrów na wschód od Moskwy, a następnie do kolonii karnej na dalekiej Syberii.
Zmarł w wieku 47 lat, w kolonii karnej numer 3 w miejscowości Charp w Jamalsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym na północy Rosji.