Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości ONZ nakazał Izraelowi podjęcie wszystkich możliwych środków, by zapobiec zabijaniu mieszkańców Strefy Gazy. To odpowiedź na wniosek RPA o natychmiastowe wstrzymanie izraelskiej operacji wojskowej w Strefie Gazy i oskarżenia o ludobójstwo.
“Izraelowi nakazano podjęcie wszystkich możliwych środków, by zapobiec przypadkom działań niezgodnych z Konwencją w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa” – wyjaśniła sędzia Międzynarodowego Trybunały Sprawiedliwości Joan Donoghue.
Uznano, że Izrael, zgodnie ze swoimi zobowiązaniami wynikającymi z Konwencji w stosunku do Palestyńczyków w Strefie Gazy, podejmie wszelkie możliwe środki, by zapobiec popełnianiu czynów wchodzących w zakres artykułu drugiego Konwencji.
Joan Donoghue wyjaśniła, że chodzi w szczególności o zabijanie mieszkańców Strefy Gazy, wyrządzanie im poważnych szkód fizycznych i psychicznych, o celowe stwarzanie warunków życia mających na celu doprowadzenie zniszczenia życia mieszkających tam osób, a także o stosowanie środków mających na celu zapobieganie narodzinom w obrębie Strefy Gazy.
Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości ONZ stwierdził, że jest właściwym organem do orzekania w sprawie żądań Republiki Południowej Afryki wobec Izraela. Przypomniano, że wszystkie strony konfliktu w Strefie Gazy są zobowiązane do przestrzegania prawa międzynarodowego. Trybunał dał Izraelowi miesiąc na wyjaśnienia w sprawie zarzutów RPA oraz nakazał podjęcie wszystkich możliwych środków, by zapobiec przypadkom ludobójstwa. Podkreślono, że istnieją wystarczające dowody w sprawie ludobójstwa. Za podżeganie do niego także należy karać.
Orzeczenie nakłada na Izrael międzynarodowe zobowiązania prawne. Trybunał uznał prawo Palestyńczyków do ochrony przed aktami ludobójstwa. Sąd nie nakazał jednak zawieszenia broni.
Stwierdzono, że należy poprawić sytuację humanitarną w Strefie Gazy. Trybunał zauważył, że operacja wojskowa prowadzona przez Izrael spowodowała dużą liczbę ofiar śmiertelnych i rannych, a także masowe zniszczenia domów, przymusowe wysiedlenia ogromnej większości ludności oraz rozległe zniszczenia infrastruktury cywilnej.
RPA wnioskowała o natychmiastowe wstrzymanie izraelskiej operacji wojskowej, która spustoszyła znaczą część Strefy Gazy. Władze RPA oskarżyły Izrael o ludobójstwo. Izrael odpowiedział, że takie oskarżenia to “zniekształcanie historii”.
Premier Izraela Benjamin Netanjahu, odnosząc się do orzeczenia Trybunału, stwierdził, że Izrael ma prawo do obrony. Zapowiedział, że jego kraj będzie kontynuować wojnę do całkowitego zwycięstwa – do czasu aż Strefa Gazy nie będzie stanowiła zagrożenia. Szef izraelskiego rządu oskarżenia o ludobójstwo określił jako “oburzające”.
Według Hamasu wydanie przez Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości decyzji jest ważnym wydarzeniem, które przyczynia się do izolacji Izraela i ujawnienia jego zbrodni w Gazie. Sami Abu Zuhri z organizacji wezwał do wymuszenia na Izraelu wykonania orzeczeń sądu.
Prezydent Republiki Południowej Afryki Cyril Ramaphosa oczekuje, że Izrael zastosuje się do decyzji Trybunału. Ocenił, że doszło do “zwycięstwa prawa międzynarodowego, praw człowieka, a przede wszystkim sprawiedliwości”. Według polityka Trybunał pokazał, że jest świadom rozmiarów tragedii ludzi w Strefie Gazy i jest głęboko zaniepokojony sytuacją jej mieszkańców.
“Z zadowoleniem przyjmujemy środki nakazane przez sąd decyzją większości, stwierdzając, że izraelska armia nie powinna popełniać aktów ludobójstwa na Palestyńczykach” – mówił prezydent RPA w wystąpieniu telewizyjnym.
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan z zadowoleniem przyjął decyzję Trybunału. Wyraził nadzieję, że zahamuje ono ataki na ludność cywilną.
“Mamy nadzieję, że ataki Izraela na kobiety, dzieci i osoby starsze zostaną powstrzymane” – oświadczył polityk. Orzeczenie Trybunału nazwał “cennym”.
Hiszpania wezwała wszystkie strony do zastosowania się do postanowień Trybunału. Hiszpański MSZ zaapelował o natychmiastowe zawieszenie broni, bezwarunkowe uwolnienie zakładników i bezzwłoczne zapewnienie dostępu do pomocy humanitarnej. Według Madrytu konieczne jest podjęcie działań zmierzających do ustalenia rozwiązania dwupaństwowego.
Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze to główny organ sądowniczy ONZ, powołany do rozstrzygania sporów pomiędzy państwami. Wyroki Trybunału są prawnie wiążące, nie ma jednak możliwości ich egzekwowania, czego przykładem jest nałożony na Rosję nakaz wstrzymania inwazji na Ukrainę.
Rządząca w Strefie Gazy palestyńska organizacja terrorystyczna Hamas przeprowadziła 7 października ubiegłego roku zbrojny najazd na Izrael, w wyniku którego zginęło około 1200 osób, w większości cywilów. W trwających do dziś izraelskich działaniach odwetowych zginęło już ponad 26 tysięcy Palestyńczyków, a znaczna część mieszkańców Strefy Gazy musiała opuścić swoje domy.
KOMENTARZE