A. Blinken w Ammanie o sytuacji w Izraelu i potrzebie przerw humanitarnych

0
Fot. Daily Sabah
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział, że Stanom Zjednoczonym zależy, aby Izrael wprowadził tymczasowe przerwy humanitarne w operacjach wojskowych prowadzonych na terenach palestyńskich. Antony Blinken spotkał się w Ammanie z ministrami spraw zagranicznych sprzymierzonych z USA państw arabskich.

„Uważamy, że przerwy humanitarne mogą być kluczowym mechanizmem dla ochrony ludności cywilnej, dostarczania pomocy, czy ewakuowania cudzoziemców, jednocześnie umożliwiając Izraelowi skuteczne pokonanie Hamasu” – powiedział Antony Blinken. „Wszyscy jesteśmy głęboko zaniepokojeni eskalacją ekstremistycznej przemocy wobec palestyńskich cywilów na Zachodnim Brzegu” – dodał. 

Sekretarz stanu USA powiedział również, że Stany Zjednoczone upatrują osiągnięcie trwałego pokoju w rozwiązaniu dwupaństwowym dla Izraela i Palestyny. „Musimy również równolegle pracować nad budowaniem trwałego pokoju i bezpieczeństwa” – powiedział.

„Musimy stworzyć warunki, które zapewnią, że za kilka tygodni lub miesięcy nie znajdziemy się w tym samym miejscu” – podkreślił Antony Blinken. Dodał, że „Stany Zjednoczone nadal wierzą, że solidną, realną ścieżką jest rozwiązanie dwupaństwowe, w którym Izraelczycy i Palestyńczycy będą korzystać ze swojego uzasadnionego prawa do życia we własnym państwie”.

Państwa arabskie sprzymierzone z USA chcą wpłynąć na Stany Zjednoczone, aby doprowadzić do natychmiastowego zawieszenia broni w Strefie Gazy.

Równocześnie Waszyngton próbuje przekonać Izrael do zgody na przerwy humanitarne w operacjach odwetowych na Hamasie. Pomysł ten został odrzucony wczoraj przez premiera Izraela Benjamina Netanjahu po jego spotkaniu z Antonym Blinkenem. 

Sekretarz stanu USA jest w trakcie swojej drugiej serii wizyt do państw regionu odkąd Hamas zaatakował Izrael 7 października. W poniedziałek Antony Blinken odwiedzi również Turcję, gdzie odbędzie rozmowy z przedstawicielami władz.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!