Turcja: prezydent przekazał parlamentowi do ratyfikacji wniosek o członkostwo Szwecji w NATO

0
Szwecja Nato
Fot. deccanherald.com
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan przekazał parlamentowi do ratyfikacji wniosek o członkostwo Szwecji w NATO – informuje Departament do spraw Komunikacji Republiki Tureckiej w mediach społecznościowych.

“Protokół o przystąpieniu Szwecji do NATO został podpisany przez prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana 23 października 2023 roku i skierowany do Wielkiego Zgromadzenia Narodowego Turcji” – czytamy w komunikacie.

Prezydent Erdogan zgodził się na przyjęcie Szwecji do Sojuszu podczas lipcowego szczytu NATO w Wilnie. Wcześniej wstrzymywano się z podjęciem decyzji, dopóki Sztokholm nie wywiąże się z postawionych przez Ankarę warunków.

Turcja domagała się od Szwecji dalszych konkretnych kroków w walce przeciwko terroryzmowi. Zarzucała też władzom w Sztokholmie, że osoby mieszkające na terytorium Szwecji wspierają Partię Pracujących Kurdystanu. Turcja oskarża tę organizację o udział w próbie zamachu stanu w 2016 roku. W tym celu Szwecja w czerwcu uchwaliła nową ustawę antyterrorystyczną, ale Ankara dalej krytykowała między innymi przypadki publicznego spalenia Koranu, do których dochodziło w Szwecji.

Turcja podjęła ten krok jako przedostatni z członków. Zgody na dołączenie Szwecji do NATO nie wyraziły jeszcze Węgry, które – według medialnych doniesień – mają czekać na działania Turcji w tej sprawie.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!