Prezydent Egiptu: chcemy zakończyć kryzys humanitarny w Strefie Gazy

0
Fot. India Today
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Prezydent Egiptu Abdel Fattah al-Sisi powiedział, że celem dzisiejszego szczytu w Kairze jest opracowanie mapy drogowej działań, które mają doprowadzić do zakończenia kryzysu humanitarnego w Strefie Gazy.

W międzynarodowym szczycie pokojowym w stolicy Egiptu, oprócz władz tego kraju, biorą udział m.in. król Jordanii Abdullah II, prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas i premier Włoch Giorgia Meloni. Nie ma natomiast przedstawicieli Izraela ani Stanów Zjednoczonych.
“Zaprosiłem przywódców, by wypracować porozumienie ws. mapy drogowej działań, które mają zakończyć katastrofę humanitarną w Gazie i odnowić ścieżkę do pokoju” – powiedział prezydent Abdel Fattah Al-Sisi. Mahmud Abbas zadeklarował natomiast, że Palestyńczycy nie zamierzają opuszczać ziemi, na której mieszkają. Z kolei reprezentant Arabii Saudyjskiej sprzeciwił się izraelskim propozycjom ewentualnej ewakuacji Palestyńczyków ze Strefy na Synaj, co już wcześniej odrzuciły władze Egiptu.

Według danych kontrolowanego przez Hamas resortu zdrowia w Strefie Gazy, w wyniku izraelskich uderzeń lotniczych i rakietowych zginęło co najmniej 4385 osób, a ponad 13,5 tysiąca zostało rannych. Po stronie izraelskiej zginęło do tej pory około 1400 osób. 

Nowy konflikt został zapoczątkowany zaskakującym atakiem Hamasu z terenu Strefy Gazy na izraelskie miejscowości na południu kraju, gdzie członkowie Hamasu mordowali bezbronnych ludzi, wzięli też ponad setkę zakładników. Izrael zapowiedział odwet i zniszczenie organizacji. Do tej pory izraelska armia dokonywała przede wszystkim uderzeń powietrznych na Strefę Gazy, ale od dłuższego czasu gromadzone są też duże siły przed spodziewaną ofensywą lądową na północy. Tysiące Palestyńczyków uciekły ze swoich domów na południe Strefy. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!