Francuzi rozpoczęli wycofywanie swoich wojsk z Nigru

0
Fot. France 24
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Francja rozpoczęła wycofywanie swoich wojsk z Nigru. To efekt konfliktu na linii Paryż-Niamey, rozpoczętego po przejęciu władzy w tym kraju przez wojskową juntę, która zerwała współpracę militarną z Paryżem. Niger był dotychczas kluczowym sojusznikiem Francji w walce z dżihadystami w regionie Sahelu.

Sztab generalny francuskich wojsk potwierdził, że pierwsi francuscy żołnierze opuścili już Niger, i że operacja odbywa się zgodnie z planem. Wczoraj nigerskie władze poinformowały, że odwrót francuskich sił rozpocznie się niebawem pod eskortą nigerskiej armii. W sumie Niger opuści około tysiąca czterystu francuskich żołnierzy. Wycofanie wojsk ma potrwać do końca roku.

Prezydent Francji Emmanuel Macron podjął decyzję o odwrocie pod koniec września. Konflikt na linii Paryż-Niamey rozgorzał po letnim puczu, po którym junta oskarżyła Francję o ingerencję w wewnętrzne sprawy kraju. Francuzi nie uznali do tej pory nowych nigerskich władz.
Niger to czwarte państwo w Afryce – po Mali, Burkinie Fas i Republice Środkowoafrykańskiej – w którym władzę przejęli ostatnio wojskowi i zerwali stosunki z Paryżem, obierając przy tym prorosyjski kurs.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!