Korea Północna wstrzymała pracę reaktora jądrowego w Jongbjon

0
Fot. The Guardian
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Korea Północna wstrzymała pracę reaktora jądrowego w Jongbjon. Zdaniem władz w Seulu i w Waszyngtonie może to oznaczać, że Pjongjang próbuje uzyskać pluton nadający się do celów wojskowych.

Kompleks nuklearny w Jongbjon to największy tego typu obiekt w Korei Północnej. Jak ustaliły południowokoreańskie i amerykańskie służby wywiadowcze, na początku miesiąca władze w Pjongjangu wstrzymały pracę jednego z tamtejszych reaktorów jądrowych. Informację podały południowokoreańskie media, powołując się na źródła rządowe.

Władze Korei Południowej i Stany Zjednoczone obawiają się, że teraz Północ może wznowić prace nad bronią atomowa. Wypalone pręty paliwowe z wyłączonego reaktora można przetworzyć i pozyskać z nich pluton potrzebny do budowy takiej broni. Seul obawia się też, że w najbliższym czasie Północ przeprowadzi kolejną próbę nuklearną.

Dotychczas Korea Północna przeprowadziła sześć podziemnych testów nuklearnych. Władze w Pjongjangu twierdzą, że dysponują bronią atomową, ale informacje o swoim nuklearnym arsenale utrzymują w tajemnicy. Eksperci szacują, że Korea mogła pozyskać około 70 kilogramów plutonu, co pozwoliłoby jej wyprodukować około 20 głowic jądrowych.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!