Francja: E. Macron proponuje Korsyce autonomię

0
Fot. Al Jazeera/AP photo
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Prezydent Francji Emmanuel Macron proponuje Korsyce status autonomii. Francuski przywódca mówił o tym podczas wizyty na wyspie, podczas której uczcił 80. rocznicę jej wyzwolenia w czasie II wojny światowej. Emmanuel Macron stwierdził, że jest to „historyczny moment” w relacjach między rządem w Paryżu i korsykańskimi władzami. 

Prezydent Francji tłumaczył podczas wystąpienia w Korsykańskim Zgromadzeniu – czyli w lokalnym parlamencie – że status autonomii umożliwi Korsyce dostosowywanie krajowych norm do lokalnych potrzeb. Obiecał też lepszą ochronę i nauczanie języka korsykańskiego. 
„To nie będzie autonomia przeciwko państwu lub bez niego, ale będzie to autonomia dla Korsyki, w ramach Republiki” – podkreślił Emmanuel Macron. 

Prezydent Francji zaproponował też wpisanie do konstytucji artykułu o Korsyce. 

„Jestem zwolennikiem tego, by specyfika korsykańskiej społeczności była uznana w konstytucji, jako społeczność wyspiarska, historyczna, kulturalna” – stwierdził Emmanuel Macron. 

Prezydent dał korsykańskim radnym pół roku na przygotowanie projektu ustawy o zmianie Konstytucji, który ma później zostać zatwierdzony przez parlament.

Rozmowy o autonomii Korsyki podjęto rok temu po fali zamieszek, wywołanych zabójstwem korsykańskiego nacjonalisty w więzieniu w Arles, na południu Francji. Korsyka, która została przyłączona do Francji w 1768 roku, znajduje się od ponad 10 lat pod rządami autonomistów i nacjonalistów. Część z nich domaga się uznania niepodległości wyspy. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!