A.Guterres: świat staje się wielobiegunowy

0
ONZ Guteress
Fot. National Herald
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres przestrzegł przed pogłębiającymi się podziałami i zagrożeniem dla demokracji na świecie. Otwierając debatę 78. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych Guterres wezwał do „globalnego kompromisu”. Polskę na szczycie ONZ reprezentuje prezydent Andrzej Duda.

Antonio Guterres powiedział, że świat obserwuje coraz więcej wojen i chaosu. Jako przykład wskazał wojnę na Ukrainie i łamanie przez Moskwę prawa międzynarodowego. „Nas świat staje się niestabilny. Geopolityczne napięcia narastają. Globalne wyzwania są coraz większe i wydaje się, że jesteśmy niezdolni by wspólnie sobie z nimi poradzić” – mówił sekretarz generalny ONZ. Guterres mówił, że zmienia się porządek międzynarodowy. „W czasie zimnej wojny relacje międzynarodowe były postrzegane przez pryzmat dwóch supermocarstw.

Potem nastał krótki okres świata jednobiegunowego. Teraz obserwujemy szybką zmianę w kierunku świata wielobiegunowego” – dodał. Guterres wezwał do globalnego kompromisu. Przestrzegł też przed odradzaniem się autorytaryzmów. Zapowiedział tez, że nie zrezygnuje ze starań o przywrócenie porozumienia dotyczącego eksportu ukraińskiego zboża. 

Wystąpienia sekretarza generalnego wysłuchało ponad 140 światowych przywódców, w tym prezydent Andrzej Duda, który w debacie ONZ wystąpi jako piąty. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!