Zakończyło się spotkanie Putina z Kim Dzong Unem

0
Fot. Vladimir Smirnov/Sputnik/Pool via Reuters
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Po dwóch godzinach zakończyły się rozmowy Władimira Putina z Kim Dzong Unem. Dyktatorzy spotkali się na rosyjskim kosmodromie Wostocznyj w Obwodzie Amurskim. Najpierw rozmawiali w obecności delegacji obu krajów, a potem w cztery oczy. Tematu rozmów nie ujawniono. Wiadomo jedynie, że północnokoreański dyktator przyjechał tam specjalnie wyposażonym, pancernym pociągiem po obradach Wschodniego Forum Ekonomicznego we Władywostoku.

W składzie delegacji Kima byli: minister spraw zagranicznych, najwyżsi rangą dowódcy wojskowi oraz urzędnicy, nadzorujący przemysł zbrojeniowy i technologie wojskowe – również program jądrowy Pjongjangu.

Według zachodnich obserwatorów spotkanie Kim – Putin jest poświęcone współpracy wojskowej i ewentualnym zakupom przez Rosję północnokoreańskiej broni. 

Wojskom rosyjskim atakującym Ukrainę szczególnie brakuje amunicji artyleryjskiej. Pjongjang prawdopodobnie posiada dziesiątki milionów sztuk pocisków artyleryjskich i rakietowych, wyprodukowanych na bazie sowieckiej technologii. Ewentualne przekazanie części tego arsenału Rosji byłoby dla niej dużym wsparciem inwazji. Według agencji AP, gdyby władze Korei Północnej dostarczyły Rosji uzbrojenie, prawdopodobnie oczekiwałyby, że Moskwa przekaże im w zamian pomoc energetyczną i żywnościową.

“Fakt, że Putin spotka się Kimem, przemierzając cały swój kraj, pokazuje, iż przywódca Rosji musi błagać o pomoc światowego pariasa. Świadczy to o strategicznej porażce Kremla – mówił w poniedziałek rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!