Węgry zawieszają rozmowy o zakupie broni dla Ukrainy

0
Węgry
Fot. Schengen Visa

Węgierski minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó oświadczył, że Węgry zawieszają jakiekolwiek rozmowy w sprawie finansowania przez Unię Europejską zakupu broni dla Ukrainy. Warunkiem powrotu do rozmów jest wykreślenie największego węgierskiego banku z ukraińskiej listy międzynarodowych sponsorów Rosji.

Od kilku miesięcy węgierski bank OTP jest na liście rosyjskich sponsorów wojny. To sankcja za ciągłe działanie banku na rynku rosyjskim. Minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó oświadczył, że dopóki Ukraińcy nie cofną swojej decyzji, to jego kraj nie będzie rozmawiał na temat finansowania zakupu broni dla Ukrainy walczącej z najeźdźcą. „Za dostawy broni na Ukrainę oczekuje się od nas setek milionów euro z pieniędzy węgierskich podatników, a Ukraina uważa największy bank, który zarządza rachunkami bankowymi trzech milionów Węgrów, za międzynarodowego sponsora wojny” – powiedział minister Szijjártó.

Szef węgierskiej dyplomacji stwierdził też, że dodatkowym warunkiem przystąpienia do rozmów o przegłosowaniu pakietu pomocy wojskowej jest przyznanie o wiele szerszych praw Węgrom z ukraińskiego Zakarpacia.

Według doniesień, w tym roku Unia Europejska chce zebrać pięćset milionów euro na zakup uzbrojenia dla Ukrainy. W kolejnych czterech latach kwota pakietu pomocy ma wynieść nawet 20 miliardów euro.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!