Izrael uzyskał zgodę USA na sprzedaż Niemcom systemu obrony przeciwrakietowej

0
Fot. REUTERS
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Stany Zjednoczone przychyliły się do wniosku Izraela i zgodziły się na sprzedaż Niemcom za trzy i pół miliarda dolarów wspólnie opracowanego systemu obrony przeciwrakietowej Arrow 3.

System powstał w ramach współpracy Izraelskiej Organizacji Obrony Przeciwrakietowej i Agencji Obrony Przeciwrakietowej Stanów Zjednoczonych. To nie tylko najbardziej zaawansowany, ale też najdroższy w historii izraelski system obrony rakietowej dalekiego zasięgu. Rekordowa dla Izraela jest także transakcja tego rodzaju o wartości trzech i pół miliarda dolarów.

W ramach realizacji sprzedaży systemu Arrow 3 urzędnicy z ireaelskiego i niemieckiego ministerstwa obrony podpiszą wstępną umowę. Na jej podstawie pierwsza opłata wyniesie sześćset milionów dolarów.

Według producenta, system Arrow może przechwytywać pociski balistyczne z odległości dwóch tysięcy czterystu kilometrów. Użyto go po raz pierwszy w izraelskich siłach powietrznych w 2017 roku w celu obrony kraju przed atakami z Iranu i Syrii. 

Ostateczna umowa sprzedaży systemu obrony przeciwrakietowej Arrow 3 zostanie podpisana do końca roku po zatwierdzeniu jej przez władze Niemiec i Izraela. 

Niemcy prowadzą działania mające na celu wzmocnienie obrony powietrznej NATO w Europie, podczas gdy rosyjskie rakiety nieustannie spadają na Ukrainę. Do tej pory kilkanaście krajów dołączyło do European Sky Shield Initiative, projektu budowy naziemnego zintegrowanego europejskiego systemu obrony powietrznej.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!