Francja popiera scenariusz zbrojnej interwencji w Nigrze

0
Fot. Al Jazeera
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Francja popiera scenariusz zbrojnej interwencji w Nigrze, gdzie władzę przejęła niedawno wojskowa junta. Wczoraj kraje Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej – ECOWAS – podjęły decyzję o postawieniu swoich wojsk w stan gotowości, aby przywrócić porządek demokratyczny w tym kraju. W Nigrze stacjonuje około półtora tysiąca francuskich żołnierzy.

Francuskie MSZ poinformowało w oświadczeniu, że Paryż popiera wszystkie działania podejmowane przez kraje Afryki Zachodniej, czyli zarówno próby mediacji jak i mobilizację sił zbrojnych. Francja po raz kolejny wezwała juntę do oddania władzy i uwolnienia obalonego prezydenta Nigru Mohameda Bazouma.

Z kolei puczyści zwiększają presję na Francję. Jak informują media, Paryż został poinformowany o tym, że francuski sprzęt wojskowy rozmieszczony na nigerskim terytorium nie będzie już zabezpieczany przez tamtejszych żołnierzy.

W reakcji na ostatnie wydarzenia w Nigrze prezydent Macron zwołał wczoraj wieczorem naradę rządu w forcie Brégançon – swojej letniej rezydencji nad Morzem Śródziemnym. Źródła w Pałacu Elizejskim wskazują, że Emmanuel Macron konsultował się w ostatnich godzinach ze swoimi odpowiednikami z Afryki Zachodniej i przedstawicielami administracji prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!